Botrány az Egyesült Államokban: fehér férfi állt egy feketéket támogató mozgalom mögött
2018.04.10. 21:28
Egy fehér ausztrál férfi létrehozott egy Facebook-oldalt a hírhedt szélsőbalos fekete mozgalom, a Black Lives Matter (BLM) nevét használva, valamint több, a feketék jogaiért kiálló weboldalt is működtetett. Kitört a botrány.
A CNN ismét oknyomozásba kezdett és egy nem mindennapi sztorit találtak. A Black Lives Matter amerikai szélsőbalos mozgalom, amely a feketék jogaiért küzd, több Facebook-oldalt is működtetett – látszólag. Ám a legnagyobb, mintegy 700.000 követővel rendelkező Facebook-oldalukról kiderült, hogy egy fehér ausztrál férfi kezeli.
Ian MacKay mellesleg az egyik ausztrál szakszervezet vezető tisztségviselője is volt – amellett, hogy a BLM-hez kapcsolódó oldalakat is működtetett.
MacKay az eredeti BLM-oldalaknál is eredményesebbnek bizonyult, ugyanis az általa működtetett Facebook-oldal kétszer annyi követővel rendelkezett, mint a mozgalom hivatalos oldala.
Az általa működtetett oldal egyébként csak simán "Black Lives Matter" néven futott és a CNN szerint – ha hihetünk nekik – 100.000 dollárnyi adományt kalapozott össze fennállása során. Azt lehet tudni, hogy az adományok egy része ausztrál bankszámlákon kötött ki, arról azonban egyelőre nincs információ, hogy MacKay valóban támogatta-e a feketék ügyét.
A férfi azonban több weboldalt is létrehozott. A leglátogatottabbak a blacklivesnews.com, blackkillingsmatter.com és a blackpowerfist.com. Ezek az oldalak azt állították magukról, hogy olyan híreket osztanak meg, amelyeket a mainstream média inkább eltussolna és amelyek az amerikai fekete közösséggel kapcsolatosak.
Habár a CNN egyértelműen csalóként állítja be az ausztrál férfit, azt egyelőre nem lehet tudni, hogy mi lett az adományozott pénzekkel: valóban eljutott-e legalább egy részük az állítólagos kedvezményezettekhez vagy sem.
Az azonban biztos, hogy a CNN a sztorit a Facebook lejáratására akarja felhasználni. A közösségi oldal botrányairól részletesen írnak az esettel kapcsolatos cikkükben. Ez a Cambrigde Analitica-botrány óta hálás téma az Egyesült Államokban. A brit és amerikai liberális sajtóban mindenesetre inkább azon akadtak ki, hogy egy fehér férfi üzemeltette a BLM egyik oldalát.