Boszniát egyszerûen felvásárolják a muszlimok
2016.11.25. 12:28
A megszokott arab turisták mellett mára az arab lakóparkok is megjelentek a balkáni országban, ami nem kis megrökönyödést váltott ki Bosznia szerb és horvát lakói körében. Félő, hogy felbomlik a feszült békében egymás mellett élő nemzetek viszonya.
Bosznia és Hercegovina kapcsolatai az arab világgal és úgy általában a muszlim országokkal már az ország születésekor meglehetősen jók voltak. A vallási gyökereiket újra megtaláló bosnyákok együttműködése az iszlám világgal pedig egyre intenzívebbé vált az elmúlt évtizedekben. Mára az arab tőke, a már megszokott arab turisták mellett, az arab lakóparkok is megjelentek a balkáni országban, ami nem kis megrökönyödést váltott ki Bosznia szerb és horvát lakói körében, és félő, hogy nem tesz jót a feszült békében egymás mellett élő nemzetek viszonyának - írja a szerbiai a Newsweek szerbiai kiadására hivatkozva a Híradó.
Az arab országok állampolgárai jellemzően nyaralókat vásárolnak főként Ilid¾a város környékén. A források, patakok mellett fekvő ingatlanok a legnépszerűbbek.
Az arabokra nem minden Boszniában élő nemzet tekint egyformán jó szívvel. Milorad Dodik, a boszniai szerbek vezetője már 2013-ban azzal vádolta a bosnyákokat, hogy azt tervezik, hogy az arabok tömeges betelepítésével megváltoztatják Bosznia etnikai összetételét, hogy elnéptelenedett szerb falvakban vásárolnak fel ingatlanokat az új lakók számára, illetve a Szarajevóból elűzött 150 ezer szerb helyére is a Perzsa-öböl térségéből akarnak új állampolgárokat importálni.
Egy ilyen ördögi terv létezése nem bizonyított, és Dodik elképzelései sem többek puszta összeesküvés-elméletnél, de tény, hogy az arab országok lakói már nem csak úgy tekintenek Boszniára, mint egy mérsékelt klímájú részben muszlim országra, ahol barátságos környezetben át lehet vészelni a rendkívül meleg arab nyarakat - írja a Híradó.
A Hrvatski Medijski Servis, a boszniai horvátok egyik lapja tavaly szeptemberben írt arról, hogy “az arabok teljes településeket vásárolnak fel Boszniában”. A lap szerint a Szarajevó környéki falvakban és elővárosokban főleg katari, szaúd-arábiai, bahreini és kuvaiti befektetők tevékenykednek: földet, házat vásárolnak, új utcák épülnek.
A lap meg is szólaltatja a szaúdi üzletembert, aki azt hangsúlyozza, hogy a gyönyörű természet, a hegyek, a tavak és a patakok teljesen lenyűgözték Boszniában, és a mérsékelt éghajlatról áradozik. A lap beszámolója szerint a környékbeli kávézók itallapjain, igazodva az új fogyasztói igényekhez, megjelent az arab írás és eltűntek róluk az alkoholos italok.
A médiában hamar elterjedt, hogy az újépítésű apartmanok kizárólag arabok számára épültek, és a mintegy 160 házból álló üdülőfalu a külvilágtól elzártan működik, falak veszik körül, saját biztonsági szolgálata van, és a falak között az iszlám viselkedési szabályai érvényesek.
Akiket érdekel a téma, ajánlom, hogy olvassa el az alábbi cikket.