Boris Johnson: a Brexit ellenzői összejátszanak Brüsszellel
2019.08.14. 22:03
A brit kormányfő az Európai Unióval való „rettenetes összejátszással” vádolt meg képviselőket szerdán. Boris Johnson a Facebook közösségi portálon tartott élő közvetítésben úgy vélekedett, hogy az Európai Unió kevésbé hajlik a kompromisszumra az Egyesült Királysággal a brit EU-tagság megszűnéséről szóló új megállapodásról amiatt, hogy a londoni parlament ellenzi a kilépést.
A képviselői kérdések és azonnali kormányfői válaszok parlamenti ülésszakban szerdánként esedékes alsóházi órájának mintájára először megtartott eseményen a konzervatív kormány miniszterelnöke azt mondta, ez növelte annak valószínűségét, hogy az „Egyesült Királyság megállapodás nélkül kényszerül távozni” október végén.
Az Európai Unió kitart a Johnson hivatali elődjével, Theresa May kormányfővel elért megállapodás mellett, és nem hajlandó újratárgyalni.
A július 24. óta hivatalban lévő új miniszterelnök azt mondta, rendezett Brexitet akar, de ehhez szükség van arra, hogy „európai barátaink” hajlandók legyenek a kompromisszumra.
„Szörnyűséges összejátszást” emlegetve és a megállapodás nélküli kiválást ellenző parlamenti képviselőkre utalva hozzátette, minél inkább úgy látja az EU, hogy van esély a Brexit megakadályozására a brit parlamentben, annál hajthatatlanabbul ragaszkodik álláspontjához.
A kormányfő nem sokkal azt követően fogalmazta meg bírálatát, hogy Theresa May kabinetjének pénzügyminisztere, Philip Hammond a The Times című konzervatív lap hasábjaink és a BBC rádiójának közéleti 4-es csatornáján is élesen bírálta a Boris Johnson és stábja Brexit-politikáját. A politikus úgy vélekedett, hogy a jelenlegi kormány elfogadhatatlan követeléseket támaszt az EU felé, és ez növeli a rendezetlen Brexit esélyét.
A kormányfői hivatal szerint azonban pénzügyminiszterként Philip Hammond mindent megtett, hogy akadályozza az előkészületeket a kiválásra. A konzervatív politikus visszautasította az erről szóló vádakat, és a Twitter közösségi portálon emlékeztetett arra, hogy végre akarta hajtani a Brexitet, és háromszor is így szavazott a parlamentben.
Az új konzervatív kormány határozott álláspontja, hogy az Egyesült Királyság mindenképpen kilép az EU-ból október 31-én, akár megállapodással, akár anélkül. A Theresa May által elért megállapodásban foglalt tartalékmegoldást az ír-északír határ ellenőrzésének elkerüléséről azonban a brit szuverenitást féltve nem tudja elfogadni, és követeli annak törlését.