Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Bolsonaro betartja az ígéretét: Brazília kilép az ENSZ migrációs csomagjából

Horváth Tamás

2019.01.03. 10:05

A "trópusok Trumpja" az amerikai külügyminiszterrel folytatott megbeszélésen jelentette ki, hogy Brazília kilép az ENSZ migránspaktumából.

Az újév napján beiktatott brazil elnök, Jair Bolsonaro már az őszi választási győzelmét követően megígérte, hogy hivatalba lépése után kilépteti hazáját az ENSZ migrációs csomagjából. A markáns bevándorlásellenes politikája miatt a „trópusok Trumpjának” is nevezett államfő a Brazíliavárosban tartózkodó Mike Pompeo amerikai külügyminiszternek erősítette meg korábbi szándékát – írja a hirado.hu.

A találkozón elhangzottakról az EFE spanyol hírügynökség közölt beszámolót meg nem nevezett brazil hivatalos forrásokra hivatkozva.

Az ENSZ globális migrációs csomagját a világszervezet 152 tagállama ratifikálta a múlt hónapban az ENSZ Közgyűlésén, köztük az akkor még Michel Temer elnök által kormányzott Brazília is.

A globális migrációs csomag elfogadását elutasító országok egyike volt az Egyesült Államok, amelynek kormánya azzal érvelt, hogy a megállapodás olyan szabályokat vezet vagy vezetne be, amelyek befolyásolhatják szuverenitását. Bolsonaro ugyanezekre az okokra hivatkozva akarja kivonni Brazíliát az egyezményből.

Pompeo aggódik a venezuelai helyzet miatt

Az EFE beszámolt továbbá arról, hogy Pompeóval való találkozóján Bolsonaro aggodalmának adott hangot a venezuelai helyzettel kapcsolatosan. Az amerikai külügyminiszter ezzel kapcsolatban azt mondta Bolsonarónak: az Egyesült Államok és Brazília osztozik azon az őszinte vágyon, hogy visszatérjen a demokrácia Kubába, Nicaraguába és Venezuelába, azokba az országokba, ahol az emberek nehézségekbe ütköznek, ha ki akarják fejezni véleményüket.

Beszéltek továbbá ezen országok népeinek támogatásáról, valamint a demokratikus kormányzás és az emberi jogok érvényesülésének helyreállításáról.

Pompeo elmondta, hogy szó esett a Venezuelából származó fenyegetésekről is. Arról azonban nem közölt részleteket az amerikai külügyminiszter, hogy Washington hogyan tervez fellépni a venezuelai, kubai és nicaraguai demokratikus változások érdekében. Pompeo nem reagált arra az újságírói kérdésre sem, amely azt firtatta, hogy a katonai beavatkozás lehetséges opció-e.

Bolsonaro beiktatása egy új időszak kezdetét jelenti

Az amerikai diplomácia vezetője szerint Bolsonaro január elsejei hatalomra jutása egy új időszak kezdetét jelenti Brazíliában, ami lehetőséget kínál arra, hogy mindkét ország együttesen léphessen fel az autoriter kormányokkal szemben.

Az Egyesült Államok reméli, hogy az új brazil kormány támogatni fogja az amerikai megközelítést a venezuelai politikai és gazdasági válság megoldására irányulóan"

 – jelentette ki Pompeo.

Washington eddig számos szankciót léptetett életbe a venezuelai gazdasággal (különösen az olajiparral), valamint Nicolás Maduro venezuelai államfővel, illetve további vezetőkkel szemben.

Bolsonaróval való találkozója előtt Pompeo megbeszélést tartott az új brazil külügyminiszterrel, Ernesto Araújóval is. Az újonnan beiktatott brazil külügyminiszter elmondta, a Pompeóval közös találkozóján megállapították, hogy eltökéltségük, a világról vallott elképzelésük azonos, és mindketten egy másfajta, a két nép érdekének megfelelő nemzetközi rendért kívánnak dolgozni.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére