Boko Haram testközelbõl
2016.04.12. 18:38
A terrorszervezet egyre több gyermeket alkalmaz bombarobbantásoknál.
Tavaly átlagosan minden ötödik öngyilkos merényletet gyerekek követtek el. A robbantások közel háromnegyedet fiatal lányok hajtják végre, gyakran drog hatása alatt.
A szervezet valószínűleg a Nigériában elvesztett területek miatt változtatott taktikáján.
Az UNICEF szerint 1 300 000 millió gyerek kényszerült már arra, Kamerunban, Csádban, Nigériában és Nigerben, hogy elhagyja otthonát.
Már két év telt el azóta, hogy 200 lányt elraboltak Chibok és Nigéria iskoláiból. Az eset után a helyiek indítottak egy kampányt „Hozzátok vissza a lányainkat!” címmel, de még egyik elrabolt lány sem került vissza családjához.
Djibrillanak, a 64 éves apának a nyolcból öt gyermekét ragadta el a terrorszervezet. A legfiatalabb még csak 2 éves a legidősebb pedig 15 éves volt. A gyerekeket egy támadás alkalmával hurcolták el. Nem tudni hol vannak, hogy vannak, hogy mire kényszerítik őket, ez teljesen felőrli a szülőket.
Egy fiatal, aki önként csatlakozott a szervezethez, majd hazatért azt mondta azért lépett be, mert nem tudott otthon mit csinálni, a Boko Haram tagjai pedig azt ígérték nagyon sok pénzt fog kapni, továbbá mindent megkap, amit csak akar. Õ pedig elhitte. A Boko Haramtól hazaszökött fiatal azt mesélte, fegyverek cipelésére használták őket. A katonák mindig figyeltek rájuk. A szervezet folyamatosan mozgásban volt, mert attól féltek, hogy a helyi erők megtámadják őket. Azt érezte, hogy csapdába került, pedig ő pénzt jött keresni. A fiú csalódott és ezért megszökött.
A fiatalokkal könnyű elhitetni bármit. A legtöbb gyerek sajnos még oktatásban sem vesz részt; a régió egyetlen oktatási intézménye a Koranic Iskola.
A Boko Haram fegyvere a félelem. Rettegésben tartják a környező falvakat. Baga Solaban néhány önkéntes például a piacnál áll őrt, és ellenőrzi az embereket, hogy ne vigyenek be fegyvert vagy bombát a piac területére.
Egy fiatal lány azért csatlakozott a szervezethez, mert megoldást ígértek a spirituális problémáira. A lány úgy érezte, mintha megszállta volna valami. Ez az erő, volt hogy arra kényszerítette, hogy a kezeit tűzbe tegye. A 17-18 éves lányt elszakították első férjétől, majd újra férjhez adták. Amikor a második férje megszökött a szervezettől, harmadszorra is házasságra akarták kényszeríteni, de ő nemet mondott. Ekkor azt ajánlották neki, hogy kövessen el öngyilkos merényletet. Arra akarták rávenni, hogy két másik lánnyal együtt robbantsa fel magát szülőfalujában. A lány azonban megszökött, amikor senki sem figyelt rá, de a robbantásokat nem tudta megakadályozni. A megmenekült lány azóta a Boko Harammal ellentétes nézeteket vall; a jövőben iskolába szeretne járni.
A romló környezeti hatások következtében a Csád-tóban egyre kevesebb rák található. A helyi lakosok a rákok eladásából tudnak némi pénzhez jutni, de ahogy a rákok mennyisége úgy a jövedelmük is apad. A tó kiszáradása egyre több problémát okoz a fiataloknak.
A régióban nagyon sokáig a keresztények és a muszlimok békében éltek egymás mellett, de mióta a Boko Haram a környéken tevékenykedik folyamatosak az inzultusok. A szervezet megosztja a társadalmat.
A Boko Haram minden társadalmi és politikai tevékenységet, ami a nyugathoz köthető, tilt.
Csád, Nigéria, Kamerun és Niger együttműködve igyekszenek véget vetni a Boko Haram támadásainak több-kevesebb sikerrel.
A terrorszervezetet még 2002-ben alapították, de csak 2009-től folytatnak hadi műveleteket. Fő céljuk, hogy felszámolják a nyugati típusú nevelést. Nevük is erre utal, hausáról ha magyarra lefordítjuk „A nyugati nevelés tiltott” –at jelent. Nemrégiben hűséget fogadtak az Iszlám Államnak is.
(BBC)