Bojkottálja az osztrák kormány holokausztmegemlékezését a bécsi zsidó közösség
2018.01.25. 15:18
Ausztria legjelentősebb zsidó szervezete, a Bécsi Zsidó Hitközség (IKG) bojkottálni fogja az osztrák parlament megemlékezését a radikális jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) előretörése miatt – jelentette be csütörtökön a hitközséget vezető Oskar Deutsch.
Nem akarjuk, hogy közünk legyen ezekhez az emberekhez, és nem akarunk ilyen emberekkel megemlékezni a soah (holokauszt) áldozatairól"
– szögezte le Deutsch az ORF osztrák rádiónak.
El kellene gondolkozni arról, hogy milyen emberek ülnek a kormányban, és kik kerültek be a parlamentbe"
– tette hozzá.
A bécsi zsidó közösség vélhetően a Ronald Lauder vezette Zsidó Világkongresszus (WJC) állásfoglalására alapozva hozta meg a döntését. A zsidó vezető az új osztrák kormány beiktatása után nem sokkal, december közepén fejezte ki aggodalmait. Úgy fogalmazott, hogy "aggódunk az antiszemitizmus terjedése miatt" Ausztriában. (Érdekesség, hogy ebben a kontextusban muszlim migránsokról nem esett szó).
Az FPÖ ellen nemzetközi bojkottot is hirdettek nemrég – igaz, ezt nehéz lesz komolyan venni.
A Szabadságpárt megítélésével kapcsolatban az az érdekes, hogy amíg ellenzékben vannak, addig a – magyarországi és a nemzetközi – baloldal mintaországként tekint Ausztriára. Azonban a kormányra kerülés másnapjától fogva már azonnal a nácizmus visszatérését vizionálják.
A tavalyi választásokon győztes konzervatív Osztrák Néppárttal (ÖVP) koalícióra lépő, a választásokon harmadikként befutó FPÖ-t egykori nácik alapították, és több tagja volt érintett neonáci botrányokban. A párt vezetése azonban azóta maga mögött hagyta náci múltját.
Sebastian Kurz néppárti kancellár azt ígérte, hogy harcolni fog az antiszemitizmus ellen, miután Izrael közölte: nem kívánja felvenni a közvetlen kapcsolatot az Osztrák Szabadságpárt vezetőivel, jóllehet a kormányban a külügyi, a belügyi és a védelmi tárca élén is az FPÖ politikusai állnak.