Újabb migráns-rohamot hozhat az uniós-török paktum
2016.03.18. 10:18
Sikerült megállapodni az Európai Unió és Törökország között készülő migrációs egyezmény kompromisszumos szövegéről az uniós állam- és kormányfők csütörtöki brüsszeli tanácskozásán. Péntek reggel tájékoztatják a török kormányfőt a megállapodás szövegéről.
Xavier Bettel luxemburgi kormányfő tájékoztatása szerint Donald Tusk az Európai Tanács elnöke péntek délelőtt fogja ismertetni Ahmet Davutoglu török kormányfővel az uniós vezetők által elfogadott szöveget. Amennyiben a török miniszterelnök számára nem lesz elfogadható a tervezet, az uniós állam- és kormányfők ismét összeülnek tanácskozni.
Agreement on EU position, @eucopresident will present it to turkish Prime Minister before our @EUCouncil tomorrow
— Bettel Xavier (@Xavier_Bettel) March 17, 2016
Névtelenséget kérő uniós források szerint, bár nem sokat változtattak azon a szövegen, amelyet eredetileg vitára bocsátottak, sikerült eloszlatni a körvonalazódó megállapodás jogszerűségével kapcsolatos aggályokat és biztosítani, hogy a menedékkérők visszatoloncolása a nemzetközi jogi kötelezettségek betartásával történjen.
Az elfogadott megállapodás-tervezetben állítólag kiemelték, hogy a menedékkérők ügyét minden esetben egyénileg kell elbírálni, valamint arra is kitértek, hogy az érintettek Törökországba történő visszaküldésében az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának munkatársai is részt fognak venni.
A név nélkül nyilatkozó tisztségviselők közlése szerint a dokumentumban hangsúlyozták: a Törökországgal szembeni uniós vízumkényszer eltörlése akkor lehetséges, ha Ankara eleget tesz a vonatkozó előírások mindegyikének. A török uniós csatlakozási fejezetek megnyitásáról semmifajta konkrét kötelezettségvállalást nem tartalmaz a kompromisszumos javaslat, mindössze annyit írtak, hogy erre sort fognak keríteni, "amint lehetséges".
A Törökországban lévő szíriai menekültek ellátásához a már felajánlott hárommilliárd eurón felüli további uniós pénzügyi támogatás kérdéséről abban egyeztek meg, hogy arra kizárólag a már elfogadott összeg felhasználása után kerülhet sor.
Charles Michel belga miniszterelnök mindezek ellenére arra figyelmeztetett, hogy
nem jelenthet biankó csekket a Törökországgal kötött megállapodás".
A körvonalazódó egyezmény értelmében Ankara további pénzügyi támogatást kér az Európai Uniótól az országban tartózkodó szíriai menekültek ellátására, továbbá a török EU-csatlakozási tárgyalások felgyorsítását kéri, valamint azt, hogy legkésőbb június végéig töröljék el az uniós vízumkényszert a török állampolgárokkal szemben. A törökök cserébe visszafogadnák az országból az egyezmény hatályba lépése után illegálisan Görögországba érkező migránsok mindegyikét. Az EU-nak viszont minden egyes visszafogadott szíriai állampolgárért cserébe be kellene fogadnia egy szíriai menekültet közvetlenül Törökországból.
A pénteki tárgyalás nem lesz egyszerű"
– mondta Angela Merkel.
Sínen vagyunk, de még messze a cél. Nem tudjuk garantálni a happy end-et"
– mondta a tárgyalások állásáról Francois Hollande, francia államfő.
Aggasztó az emberi jogok állapota Törökországban, ahol nemrég a legnagyobb ellenzéki lapot a rendőrség és az ügyészség rohammal foglalta el, elbocsájtotta az összes alkalmazottat, majd a saját embereit ültette be a helyükre, hogy másnap már a török kormányt éltető számot adjanak ki.
Emellett a török kormány véres háborút folytat saját kisebbsége, a kurdok ellen. Emiatt nehéz lesz Törökországot biztonságos országnak nyilvánítani, ahová vissza lehet küldeni a menekülteket. További akadályt jelent Ciprus, amely meg fog vétózni minden olyan megállapodást, amely bármiféle előnyt vagy kedvezményt kínál Törökországnak.
A megállapodás végső célja az lenne, hogy tehermentesítse Európát a migránsáradat miatt kialakult veszélyes helyzetben, hogy megakadályozza az embercsempészek további ténykedését, valamint, hogy a migránsok ne kockáztassák az életüket az unióba való életveszélyes, illegális átkeléssel. A migrációs hullám fokozott terrorveszélyt hozott magával, így ez a kérdés is rendeződne.
A megállapodás létrejötte és ezzel a határok lezárásának híre Merkel szerint azzal a következménnyel járhat, hogy hirtelen nagyon sokan megindulnak Törökországból, hogy még a határzár életbelépése előtt az EU-ba érjenek.
(MTI, Reuters)