Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

"Bezzeg Romániát" csuklóztatja az Európai Bizottság

Vincze Viktor Attila

2018.01.24. 16:10

Brüsszelnek komoly baja lehet a liberális éltanuló Romániával, ha Juncker és Timmermans már csak úgy említi, mintha Magyarországról beszélne.
BRÜSSZEL, 16:10

Brüsszelnek komoly baja lehet a liberális éltanuló Romániával, ha Juncker és Timmermans már csak úgy említi, mintha Magyarországról beszélne.

Az Európai Bizottság aggodalommal figyeli az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatos legújabb romániai fejleményeket – ezt mondta Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke. 

A bizottság vezetői brüsszeli nyilatkozatukban aláhúzták, hogy az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus (CVM) keretében eddig elért előrelépések visszafordíthatatlansága alapvető feltétele a mechanizmus fokozatos megszüntetésének.

Arra emlékeztettek, hogy az uniós bizottság 2017 novemberében közzétett, a romániai igazságügyi reform és a korrupció elleni küzdelem területén elért eredményeket vizsgáló legutóbbi jelentésében hangsúlyozta, hogy a román kormánynak és a parlamentnek biztosítania kell a teljes átláthatóságot, és kellő figyelmet kell fordítania a konzultációkra az igazságszolgáltatást szabályozó törvények előkészítése során. Világossá tették, hogy az Európai Bizottság és a Velencei Bizottság véleményének figyelembevétele a reformok fenntarthatóságának előfeltételei.

A legutóbbi jelentés megállapította: az igazságszolgáltatás függetlenségének fontos mutatója az, hogy az ott dolgozók és más érintettek milyen mértékben adhatnak hangot véleményüknek, és azokat milyen mértékben veszik figyelembe a végső döntések meghozatalakor. Az esetek azt mutatják, a hatóságok nem tettek semmit annak érdekében, hogy foglalkozzanak az említett aggályokkal – húzták alá.

A bizottság azt javasolta a román parlamentnek, gondolja át a javasolt cselekvési tervet, és ajánlásainak megfelelően nyisson vitát, valamint törekedjen széles körű megállapodásra az előrehaladás érdekében.

Jean-Claude Juncker és Frans Timmermans ismételten felhívta Románia figyelmét, hogy alaposan vizsgálni fogja az igazságszolgáltatásra vonatkozó szabályozás, a büntető törvénykönyv, továbbá az összeférhetetlenségről, valamint a korrupcióról szóló törvények végleges módosításait.

Románia – Bulgária mellett – 2007-es európai uniós csatlakozásakor vállalta, hogy az igazságszolgáltatásában tapasztalható hiányosságokat felszámolja, a reformfolyamatot pedig az Európai Bizottság az úgynevezett együttműködési és értékelési mechanizmus (CVM) keretében követi figyelemmel, és következtetéseiről rendszeresen országjelentéseket tesz közzé.

Románia számára azért is fontos a CVM lezárása, mert több uniós tagország ettől tette függővé felvételét a belső határellenőrzés nélküli schengeni térségbe. Az eredeti menetrend szerint Romániának 2011-ben kellett volna csatlakoznia az övezethez. A román igazságszolgáltatás működésének hiányosságai és a korrupció elterjedtsége miatt 2012-ben Franciaország és Németország megakadályozta Románia schengeni csatlakozását, később hasonló okok miatt Hollandia emelt vétót az ország schengeni tagsága ellen.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére