Belpolitikai bizonytalanság Szlovéniában
2018.06.04. 13:13
Sem a győztes jobboldali párt, sem a második helyen végzett balközép tömörülés nem fog tudni kormányt alakítani a Vecer című szlovén baloldali lap szerint.
Annak ellenére, hogy az ellenzéki jobboldali Szlovén Demokrata Párt (SDS) győzött a választásokon, a párt elnöke, Janez Jansa nem fog tudni kormányt alakítani – idézi az újságot az MTI. A második legtöbb szavazatot szerzett, balközép irányultságú párt elnökéről, Marjan Sarecről pedig a lap szerint a kampány alatt bebizonyosodott, hogy alkalmatlan a kormányfői tisztségre, ezért nehezen képzelhető el róla, hogy össze tudna fogni egy baloldali koalíciót. A lap szerint az sem lehetetlen, hogy új választásokat kell kiírni az országban.
A Delo című baloldali napilap szerint az ország előtt álló legfontosabb kihívások: a belpolitikában az egészségügy reformja, a közszférával kötendő bérmegállapodás és a negatív demográfiai tendenciák megállítása, a külpolitikában pedig a Horvátországgal fennálló határvita rendezése és a szlovén érdekek képviselete az Európai Unióban.
A kommentátorok szerint mindkét oldal "megállt félúton": az SDS a hatalom, a baloldal pedig a megsemmisülés felé tartva. Többen a baloldali pártokat tették felelőssé Jansa győzelméért. Úgy vélte, hogy míg a baloldal kampánya azokat a szavazókat szólította meg, akik soha nem adnák voksukat a jobboldalra, különösen nem az SDS-re, az SDS kampánya minden szavazóhoz szólt a bevándorlás témakörével. Emellett a baloldali pártok széthúztak és egymástól vettek el szavazatokat, ez pedig az SDS-nek kedvezett.
A hétfő reggeli friss adatok szerint az SDS 24,96 százalékkal az első helyen áll, és 25 mandátumot szerzett a parlamentben. Marjan Sarecnek, Kamnik város polgármesterének nemrég alapított balközép pártja, a Marjan Sarec Listája (LMS) 12,66 százalékkal és 13 mandátummal a második, a Szociáldemokrata Párt (SD) 9,92 százalékkal, 10 mandátummal a harmadik helyen végzett. A 4 százalékos parlamenti küszöböt további hat párt lépte át, melyek között jobb- és baloldaliak egyaránt vannak.
A csaknem végleges eredmények szerint sem az SDS, sem az LMS nem tud önállóan kormányt alakítani, mivel egyikük sem tudott elegendő szavazatot begyűjteni. A kormányalakításhoz 46 képviselőre van szükség a 90 fős parlamentben.