Belgium is kiléphet az ENSZ migrációs paktumából
2018.11.14. 22:00
Nem fogjuk aláírni ezt a szöveget"
– idézte a napilap az államtitkárság szóvivőjét.
Jan Jambon belga belügyminiszter hivatalának tájékoztatása szerint a kormány még folytatja az "érzékeny témát érintő" konzultációit , és még nem alakította ki hivatalos és végleges álláspontját a migrációs csomagot illetően.
Az egyezményt – hivatalos nevén Globális megállapodás a biztonságos, rendezett és szabályos migrációról – a tervek szerint decemberben fogadják el az ENSZ marokkói csúcstalálkozóján. A jóváhagyás folyamatából időközben kilépett az Egyesült Államok, Ausztrália, Ausztria, Bulgária, Csehország és Magyarország, valamint a távozást mérlegeli például Lengyelország is.
A világszervezet 193 országa 2016 őszén egyezett meg a nem kötelező érvényű migrációs csomag elfogadásáról, amelynek célja a bevándorlás biztonságossá, legálissá tétele, az illegális migráció visszaszorítása, a jogosulatlanul érkezők kitoloncolásának felgyorsítása, illetve az integráció erősítése.
A politikus már korábban is erős mondatokkal véleményezte az Európai Unión belüli migránspolitikát. A nyáron azt hangoztatta, hogy a dublini reform teljes mértékben megbukott, és nincs más hátra, mint visszaküldeni minden egyes migránssal teli csónakot
Az államtitkár szerint érdemes lenne a csónakokat egy az egyben visszafordítani Afrika felé, mert ha a bevándorlási válságot nem sikerült megállítani, az egyszerre jelenti az Európai Unió és a schengeni övezet végét is.
Nem arról kell vitáznunk, hogy a házon belül kit melyik szobába rakunk, mert Európa három éven át ezt tette. Be kell zárnunk az ajtókat, az elülsőt és a hátsót is”
– mondta.
Theo Francken az ausztrál megoldásra esküszik, azaz az illegális bevándorlás beszüntetésére, és az igazi menekültek kiszűrésére. Emellett a migránsok anyaországait kellene megsegíteni, valamint Törökországhoz hasonlóan Tunéziával is megállapodást kellene kötni, hogy a líbiai partokról érkezőket vissza lehessen toloncolni.
Hónapok óta ezt mondom. Ha minden ajtót bezárunk, minden ország szolidárisabb lesz.”