Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Belgium elmeszelte a CETA-t

888.hu

2016.10.25. 09:28

A hétfõi tárgyalásokon sem született megállapodás a belgiumi Vallónia tartományban az Európai Unió és Kanada közötti tervezett szabadkereskedelmi egyezmény (CETA) aláírásáról vagy elvetésérõl - közölte Paul Magnette vallon kormányfõ a szerzõdésrõl folytatott megbeszélést követõen.
BRÜSSZEL, 9:28

A hétfői tárgyalásokon sem született megállapodás a belgiumi Vallónia tartományban az Európai Unió és Kanada közötti tervezett szabadkereskedelmi egyezmény (CETA) aláírásáról vagy elvetéséről – közölte Paul Magnette vallon kormányfő a szerződésről folytatott megbeszélést követően.

 Paul Magnette miniszterelnök kijelentette:

a mai napon nincs igen Vallónia részéről."

A kereskedelmi megállapodás jelen formájában továbbra is elfogadhatatlan a régió számára – tette hozzá.

Charles Michel belga miniszterelnök a tárgyalásokat követően elmondta: már jelezte Donald Tusknak, az Európai Tanács elnökének, hogy Belgium nem tudja aláírni a megállapodást. Margarítisz Szkínász, az Európai Bizottság vezető szóvivője újságírói kérdésre válaszolva hétfői sajtótájékoztatója keretében kijelentette, a brüsszeli testület nem szab határidőt, és hajlandó türelemmel lenni, amíg döntés nem születik Vallóniában.

André Antoine, a vallon parlament elnöke korábban kijelentette: "nem lehetséges teljesíteni a határidőt". Ezzel arra utalt: Tusk hétfő estig várt választ a belga szövetségi kormánytól arra, hogy garantálni tudják-e a megállapodást eddig akadályozó Vallónia tartomány beleegyezését. Korábban arról volt szó, hogy döntés hiányában határozatlan időre elhalasztják a csütörtökre tervezett EU-Kanada csúcstalálkozót. Chrystia Freeland kanadai kereskedelmi miniszter azonban azt közölte hétfő este, hogy Justin Trudeau kormányfő az eredeti terveknek megfelelően elutazik csütörtökön Brüsszelbe.

Az Európai Tanács elnöke arról számolt be hétfő este a Twitteren, hogy telefonon beszélt a kanadai miniszterelnökkel, és mindketten úgy látják, hogy van még idő megoldást találni a problémára. Az Európai Unió másik huszonhét tagállama kész aláírni a szabadkereskedelmi megállapodást, ahogyan a belga szövetségi kormány is, utóbbinak azonban az ország államberendezkedése miatt szüksége van Vallónia beleegyezésére is.

A 3,5 milliós, francia ajkú régió szerint a CETA jelenlegi formájában káros hatással volna az európai mezőgazdaságra, és erősítené a multinacionális nagyvállalatok befolyását. Sokan viszont azzal vádolják a vallon vezetést, hogy belpolitikai célokból akadályozza az egyezséget.

Amúgy meg nem csak a vallonok voltak a megállapodás egyedüli kerékkötői, mások mellett a román és a bolgár fél sem lelkesedett a CETA-ért, nekik azonban Ottawa 2017. december 1-jétől vízummentességet ígért a boldogító „igenért” cserébe. Az üzlet pedig megköttetett – írta elemző cikkében a Magyar Nemzet

A CETA a várakozások szerint a vámok, illetve a gazdasági kapcsolatok további mélyítését hátráltató más akadályok lebontása révén elősegítené a növekedést és a munkahelyteremtést az Európai Unióban és Kanadában is. Az ellenzők szerint azonban az egyezmény általános deregulációt von majd maga után, és szűkíti a nemzeti kormányok mozgásterét. Szakértők attól tartanak, hogy a CETA kudarca ellehetetleníti az Egyesült Államokkal, illetve Japánnal készülő uniós szabadkereskedelmi megállapodást is.

A CETA életbelépése önmagában nem is csak a szabadkereskedelemről, a vámok eltörléséről szól, hiszen ennek mértéke már most is alacsony, négy százalék. A sokkal nagyobb problémát a szabályozás meggyengítése jelentette volna – amire furcsamód az európai vezetők többsége ki is mondta az igent, akkor is, ha hazája szuverenitása ezzel pillanatok alatt jelentősen csökkenhetett volna – írja az elemzés.

(MTI, MNO) 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére