Ezeket mondták ma Európa vezetõ politikusai migránsügyben
2016.01.22. 19:45
Ezt Orbán Viktor jelentette ki a szlovén-magyar együttes kormányülés alkalmával Brdo pri Kranjuban.
Ha nem tudjuk megvédeni az Európai Unió külső határait, akármilyen költséges és megerőltető is az, akkor magunk romboljuk le a schengeni rendszert"
– utalt a magyar kormányfő az unió belső határok nélküli uniós övezetére utalva.
Véleménye szerint közös megoldást kell találni a menekültválságra, ha el akarjuk kerülni az országok közötti konfliktusok kialakulását, ugyanis a migránshelyzet teljesen kikerült az ellenőrzés alól.
Nem várhatunk tavaszig, hogy megoldást találjunk. Heteken belül megoldásra van szükség (...), különben konfliktusokra számíthatunk az országok között"
– mondta a szlovén kormányfő.
A kancellár elmondta, hogy csakis Törökországgal együttműködve lehet visszaszorítani az "illegális migrációt az Égei-tengeren. Merkel hangsúlyozta azt is, hogy a menekültválság sikeres kezeléséhez egyoldalú lépések helyett "összeurópai" megoldás kell.
A török kormányfő, Ahmet Davutoglu megnyugtatta kollégáját és a közvéleményt:
Angela Merkel és Németország nincs egyedül, Törökország a német és az uniós partnerekkel "kéz a kézben" törekszik a válság rendezésére."
Joachim Herrmann bajor tartományi belügyminiszter Szófiában, a bulgáriai állami rádióban elmondta, hogy amennyiben Athén továbbra sem teljesíti kötelezettségeit, azaz a külső határok védelmét, akkor kizárhatják Görögországot a schengeni övezetből.
Ha meg akarnánk állítani a menekülteket, úgy háborút kellene vívnunk ellenük. Bombáznunk kellene őket, el kellene süllyesztenünk hajóikat és az embereket hagynunk kéne megfulladni. Ez ellentmond az emberiességnek, az európai jognak és nemzetközi egyezményeknek egyaránt. Ezt nem tehetjük meg"
– nyilatkozta a miniszter Tageszeitung (TAZ) napilapnak pénteken.
Ha már mediterrán országok között járunk: megszólalt az olasz kormányfő is
Matteo Renzi szerint Schengen felfüggesztése nem állítaná meg a terroristákat. Az olasz miniszterelnök ezzel azokra az értesülésekre reagált, amely szerint egyest tagállamok hosszabb távra visszaállíthatják a határellenőrzést.
A terroristák közül néhányan a mi városainkban születtek"
– hangsúlyozta Renzi, majd hozzátette, hogy a schengeni határok felfüggesztésének felvetése hátterében "félelem és távlatok hiánya" húzódik.
A finn külügyminiszter, Timo Soini szigorúbb határellenőrzéseket szeretne, hogy csökkenthessék Finnország keleti határain keresztül érkező menekültek számát. Lapföldi látogatása alatt azt is megpedzegette, hogy akár le is zárhatják az ország keleti határait.
(MTI)