Baljós jelek Franciaországból
2018.07.05. 19:00
Bár Franciaország évszázadokon keresztül a keresztény Európa egyik legfőbb szimbóluma, védőbástyája volt, forradalmaik, rendeleteik ennek mégis véget vetettek, az új szellem kulturális és társadalmai mellékhatásai pedig a mai napig éreztetik hatásukat. Ám lassan annak is eljön az ideje, hogy a szekularizmus átadja a helyét az iszlámnak.
Friss hír Franciaországból, hogy idén kevesebb új papot szenteltek, mint tavaly. A Katolikus Válasz (KV) külföldi forrásokra hivatkozva azt írja: míg 2017-ben 133 papszentelés volt a galloknál, addig idénre ez a szám már 114-re csökkent. Sőt, 58 francia egyházmegyében egyetlen papot sem szenteltek.
A legtöbb papszentelés idén a bő kétmillió lakossal bíró Párizsban, illetve a 250 ezer lelket számláló Bordeaux városában történt – szám szerint 6-6 fő választotta a papi hivatást. De szintén jól mutatja a papszentelések csökkenő tendenciáját, hogy a francia fővárosban ez a szám tavaly még 10, tavaly előtt pedig 11 volt.
Míg a hívő keresztény lakosság száma drasztikusan csökken Franciaországban, addig az iszlám egyre látványosabban teszi be a lábát az országba. Sőt, ma már a franciaországi iszlám vallású közösségek – bő hatmilliós lélekszámukkal – megkerülhetetlen tényezőknek számítanak kulturális, közigazgatási és politikai szinteken is.
Hogy hogyan nyernek teret Franciaországban a muszlimok, azt leglátványosabban a mecsetek száma mutatja. Bár pontos adat a franciaországi mecsetek számát illetően nincs, a legtöbb külföldi forrás 2600 darab imaházat említ. Utóbbi kapcsán természetesen biztonságpolitikai aggodalmak is felmerülnek, hiszen a 2015/16-os franciaországi terrorhullám után készített állami jelentések szerint több száz mecsetben szélsőséges, szalafista tanokat hirdetnek az imámok, amelynek komoly, radikalizáló hatásai lehetnek a kilátástalan helyzetben élő fiatal muszlimok életére.
A címlapfotón a clunyi apátság látható.