Bajban vannak az európai liberálisok
2019.04.18. 13:45
Mint ismert, a napokban nyilvánosságra került, hogy a liberális ALDE pártcsaládot olyan multinacionális vállalatok finanszírozták, mint a Monsanto, a Microsoft vagy a Google – írja az Origo.
A lap azt írja: a bevándorláspárti Guy Verhofstadt vezette Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért (ALDE) a kongresszusait olyan globális nagyvállalatok pénzéből finanszírozta, mint a Google, a Microsoft, a Walt Disney, az Uber, a Syngenta vagy az utóbbi időben a botrányaitól hangos Bayer-Monsanto.
A pártcsalád ezt azzal magyarázta, hogy a „szponzoraiktól" kapott támogatást a kongresszusaikra használták fel, szerintük „ezt azonban szerencsétlen módon úgy interpretálták, mintha aktív politikai befolyásolásról volna szó".
Az Origo szerint azonban külön probléma, hogy egyes, a liberálisokat támogató multik nem EU-s tagállamokban vannak bejegyezve, hanem például az Egyesült Államokban, Svájcban vagy különböző adóparadicsomokként működő szigeteken. Ez azt jelenti, hogy nem európai uniós állampolgárok – a vállalataik révén – beavatkoznak az EP-választásokba.
Mindezt úgy, hogy az európai szabályozások értelmében a pártok maximum 18 ezer eurót fogadhatnak el cégenként.
A pártfinanszírozási botrány kirobbanása után az ALDE elnöke, Hans van Baalen holland EP-képviselő csak annyit közölt, hogy a jövőben nem fognak elfogadni támogatást magáncégektől. Azóta a liberális pártcsalád levette weboldaláról a 2016-os és a 2017-es elszámolását, illetve eltávolították a 2018-as madridi kongresszus programfüzetének elektronikus változatát, amelynek az alján a cégeknek címzett köszönetnyilvánítás volt olvasható.
Verhofstadt eurómilliókért lobbizott kétes cégeknek Brüsszelben
Újabb vezető brüsszeli bevándorláspárti politikusról derült ki, hogy kétes hírű cégek fizetett lobbistája, aki a legsúlyosabb gazdasági válság közepette is egy magáncég kijáró embereként ordítozott az Európai Parlamentben. A volt belga miniszterelnök, jelenlegi liberális frakcióvezető 2010 és 2016 között egy offshore céget is működtető cégcsoport, az Exmar-csoport igazgatóságában ült, és mindezért évi 60 ezer eurót (nagyjából 20 millió forintot) kapott - írja az .