Az USA lepaktált Iránnal
2016.04.23. 18:58
Egy megállapodás szerint az Egyesült Államok 32 tonna, atomreaktorokban használatos nehézvizet vásárol Irántól.
A USA külügyminisztériuma a szerint 8,6 millió dolláros üzlet azért köttetett meg, hogy segítsenek Iránnak teljesíteni a tavalyi nukleáris megállapodásban lefektetett feltételeket.
A nagy mennyiségű nehézvíz elengedhetetlen a fegyver minőségű plutónium előállításához és emiatt inkább felvásárolják az iráni készletet és újra eladják kutatási célokra.
A tervezett biznisz komoly ellenérzéseket váltott ki a republikánusokból.
Paul Ryan, a képviselőház elnöke szerint
ez újabb példátlan engedmény a világ vezető terror-finanszírozójának".
A nehézvizet az Oak Ridge Nemzeti Laboratóriumban fogják tárolni, mielőtt újra eladnák.
Az atommegállapodás keretében Iránnak van lehetősége a nehézvíz hasznosítására az Arak névre hallgató reaktorában, de amennyiben túltermelés miatt több nehézvíz és dúsított urán kerül a birtokába, mint amennyit hasznosítani tud, akkor el kell adnia ezeket a nemzetközi piacon. Az USA ezzel próbálja megakadályozni, hogy a veszélyes anyagok rossz kezekbe kerüljenek.
Az USA Energiaügyi Minisztériuma közölte, hogy nem fogják automatikusan megvásárolni az iráni nehézvizet és a jövőben a perzsa államnak kell gondoskodnia arról, hogy találjon vevőt a piacon.
John Kerry ezekben az órákban találkozik iráni kollégájával, Javad Zarif külügyminiszterrel, hogy további megbeszéléseket folytassanak a szankciókat illetően.
Met w/ @JZarif to continue discussion on #JCPOA implementation & mutual commitment to uphold agreement. pic.twitter.com/pSzsh7b1Pc
— John Kerry (@JohnKerry) April 23, 2016
Bár a szankciók egy részét feloldották, de egy részük még továbbra is él: a ballisztikus rakétakísérletek, az erőszakos szervezetek pénzügyi támogatása, valamint az emberi jogok folyamatos megsértése miatt Irán nem számíthat a szankciók teljes körű feloldására a közeljövőben.
(BBC)