Az osztrák védelmi miniszter bekeményítene
2017.01.23. 14:58
Hans Peter Doskozil szerint kétoldalú államközi megállapodásokkal kellene szabályozni az Európai Unió külső határainak védelmét.
Február nyolcadikán nagyszabású konferencia lesz az osztrák fővárosban. A téma a migránskérdés európai szintű megoldásának elősegítése. A tárgyaláson a közép-európai országok védelmi miniszterei vesznek majd részt, többek között Szerbia, Bulgária, Románia, Szlovénia, Horvátország, Csehország, Szlovákia és Magyarország illetékesei.
Jelenleg bilaterális szinten csak segítségnyújtás céljából lehet szolgálatot teljesítőket felajánlani, ezért azt szeretnénk elérni, hogy osztrák állomány Ausztrián kívüli határszakaszt is meg tudjon védeni, akár uniós misszió nélkül is"
– fogalmazott a miniszter az Österreich című lapnak adott interjújában.
A tervek szerint a megbeszélésen elsősorban a Bulgária és Törökország, valamint a Macedónia és Görögország közötti határszakasz védelméről fognak tárgyalni. Doskozil azonban az unión kívül létesítendő menekültközpontokról is akar majd tárgyalni.
Nyomást akarunk gyakorolni Brüsszelre, hogy az EU kössön nemzetközi szerződést a kitoloncoltak visszafogadásáról. Marokkóval 17 éve folynak tárgyalások hasonló megállapodás megkötéséről"
– mondta Doskozil.
Az előző héten a politikus a migráció visszaszorítása érdekében az osztrák-szlovák határ ellenőrzését szorgalmazta, mert egyre több embercsempész Szlovákia felé tesz kerülőt.
A felmérésben megkérdezett hatszáz főnek a 13 százaléka jónak tartja a kormány által meghatározott menekültügyi felső határt, 9 százalék pedig nem ért egyet azzal, hogy Ausztria kvótában határozza meg a megindítható menedékkérelmi eljárások számát.
Ausztria tavaly hozott szigorú szabályozást, melynek értelmében 2016-ban 37 500, 2017-ben 35 ezer, 2018-ban 30 ezer, 2019-ben pedig 25 ezer menedékkérelmi eljárás indulhat az országban.
A kisebbik koalíciós párt, az Osztrák Néppárt azon az állásponton van, hogy ezt a számot a felére, vagyis 17 500-ra kellene csökkenteni. 2016-ban több mint 36 ezer menedékkérelmi eljárás indult Ausztriában, ez a szám a felső korlát 96 százaléka.