Az olasz Alkatrazból születne újjá az Európai Unió
2016.02.23. 18:28
Az olasz képzelőerő iróniával és egy adag elszántsággal megfűszerezve képes feldobni az unalmas brüsszeli kamarilla-politika mindennapjait. Alábbiakban az olasz nagyhatalmi törekvések szárnybontogatásainak lehetünk tanúi.
Matteo Renzi olasz miniszterelnök egy elhagyott olasz börtönt tervez felújíttatni, melyben európai uniós tisztviselőképzőt fog létrehozni.
Az „olasz Alkatraznak” nevezett börtön ideális hely lenne az eurokraták (európai uniós tisztviselők) képzésére – jelentette ki a miniszterelnök. Azzal, hogy Olaszország ilyen iskolát alapít, növelheti gyakorlati adminisztratív befolyását az Európai Unióban.
Santo Stefano a Tirrén-tenger egy kis vulkanikus szigete Lazio és Campania partjai között. Földrajzilag a Ponzai-szigetekhez tartozik. Kör alakú, átmérője kevesebb mint 500 méter, területe mintegy 27 hektár.
A szigeten mindössze egyetlen épület található, egy börtönkomplexum, amelyet 1794 és 1795 között építtetett IV. Bourbon Ferdinánd, és amely 1965-ig működött. Jelen pillanatban magánkézben van a sziget, és lakatlan, de ez a mi történetünk szempontjából mellékes.
A 19. században itt töltötte büntetését számos anarchista ügynök, köztük Gaetano Bresci, I. Umbertó király gyilkosa is, ám pár évet lehúzott az író Giuseppe Buta, a későbbi köztársasági elnök Sandro Pertini, Altiero Spinelli és Ernesto Rossi is.
A szerzők a nyilatkozatban vázolják fel az Egyesült Európa képét, ahol a szorosan együttműködő országok már nem lennének képesek többé egymással háborúzni. Spinelli némelyik ötlete túl radikális volt ahhoz, hogy a nemzeti kormányok támogassák, mégis a belső piacra és nagyobb mértékű külpolitikai együttműködésre vonatkozó javaslatai bekerültek az Egységes Európai Okmányba, melynek aláírásának 1986-ban ő is tanúja lehetett.