Az MI5 főnöke szerint a tálib hatalomátvétel növelheti a brit terrorveszélyt
2021.09.10. 13:40
Ken McCallum a BBC közszolgálati rádió pénteki hírműsorának nyilatkozva úgy fogalmazott: jóllehet a terrorveszély általában nem egyik napról a másikra változik, az Afganisztánban történtek „lélektani, morális ösztönzést” adhatnak a szélsőségesség nagy-britanniai híveinek, és ez akár egy nap alatt is bekövetkezhet.
Az MI5 vezérigazgatója, aki a 2001. szeptember 11-ei amerikai terrortámadások huszadik évfordulója előtt nyilatkozott a BBC-nek, elmondta:
McCallum szerint a megakadályozott cselekmények mindegyike a tervezés előrehaladott szakaszában járt.
Az elhárítás vezetője szerint ezek többsége szélsőséges iszlamista indíttatású kísérlet volt, de a szélsőjobboldali terroristák által tervezett cselekmények száma is folyamatosan növekszik.
Az MI5 vezetője korábban is többször beszélt a szélsőjobboldali terrorveszély növekedéséről. Előző, július végi helyzetértékelésében elmondta, hogy különösen a rasszizmus terjedése szítja a szélsőjobboldal irányából észlelhető terrorveszélyt. Ken McCallum akkori tájékoztatójában elmondta azt is, hogy az addig eltelt négy évben felderített és megakadályozott 29 nagy-britanniai terrorcselekmény-kísérlet közül tíz szélsőjobboldali indíttatású volt.
A pénteki BBC-interjúban az MI5 vezérigazgatója kijelentette: az Afganisztánból kiinduló terrorveszély csökkentésére az elmúlt húsz évben kifejtett nyugati katonai erőfeszítések jórészt sikeresek voltak.
Hozzátette ugyanakkor: éppen az al-Kaida hálózatára jellemző, rendkívül nagyszabású terrorcselekmények elleni sikeres fellépés egyik következményeként nőtt az olyan kísérletek száma, amelyeket az Iszlám Állam nevű dzsihadista terrorcsoport által „inspirált” elkövetők próbálnak végrehajtani.
Ezek a korábbiaknál tipikusan sokkal kisebb méretű támadások, amelyeket emiatt nehezebb felderíteni. Az MI5 által meghiúsított kísérletek száma most valójában nagyobb, mint a 2001. szeptember 11-e utáni időszakban, de ezek kisebb méretű, kevésbé fejlett eszközökkel előkészített és végrehajtani próbált támadások – mondta a pénteki BBC-műsorban a brit elhárítás vezetője.
Hozzátette: az Afganisztánból „exportált” terrorizmus megfékezése még akkor sem lenne egyszerű feladat, ha az új afganisztáni tálib vezetés teljes jóhiszeműen törekedne erre, de természetesen azzal is számolni kell, hogy a tálibok jóhiszeműsége ebben a kérdésben „nem maradéktalan”.
Mindezt egybevetve a terrorellenes fellépés tervezését arra a feltételezésre kell alapozni, hogy az Afganisztánból Nagy-Britannia felé irányuló terrorkockázat növekedni fog a következő időszakban – mondta a pénteki BBC-interjúban az MI5 vezérigazgatója.