Az Iszlám Állam koszovói dzsihadistái hazatérhetnek
2019.10.03. 12:28
Pristinában még április 20-án hajnalban szállt le egy gép 110 koszovói állampolgárral a fedélzetén. Hogy mi a különleges ebben? Az, hogy közülük mindannyian az Iszlám Állam tagjai voltak, de most hazaszállították őket a kurd fogolytáborokból. A gépen férfiak, nők és gyerekek is ültek, akiket gyorsan továbbszállítottak buszokkal. A férfiakat a podujevói börtönbe vitték, a nőket és a gyerekeket pedig orvosi és pszichológiai vizsgálatra küldték a Vranidol központba.
Az eredeti nevét nem vállaló Vlora is még áprilisban tért haza a többiekkel, azóta házi őrizetben van a szülei farmján kétéves kisfiával. A 22 éves nő 5 éven keresztül szolgálta az Iszlám Államot. Még 17 éves volt, amikor csatlakozott a terrorszervezethez egy koszovói férfival együtt, aki azóta már meghalt. Azt hazudta a szüleinek, hogy Törökországba megy nyaralni, miközben Szíriába szökött. A nő második férje is meghalt, a harmadik még életben van, fogságba esett. Ő szintén a Balkánról csatlakozott a terrorszervezethez, de nem Koszovóból – Vlora többet nem árult el róla.
A 22 éves nő szerint is hiba volt csatlakozni az Iszlám Államhoz, azonban azt nem érti, miért emelnek emiatt vádat ellene, hiszen ő csak otthon volt, nem csinált semmit, nem voltak rossz szándékai, állítása szerint csak a férjeit követte. Vlora hallani sem akar a szörnyűségekről, amiket a terrorszervezet elkövetett. Elmondása szerint amit ő látott, az csak a háború utáni pusztítás volt, áldozatként tekint magára: reméli, börtönbüntetés nélkül megússza a dolgot, és majd sikerül integrálódnia a társadalomba.
A vallás továbbra is fontos szerepet tölt be az életében, még otthon sem hajlandó megszabadulni a teljes testet elfedő öltözékétől, a nikábtól, sokat imádkozik és szigorúan tartja a többi vallási előírást is. Vlora édesapja elmondása szerint lánya korábban még fejkendőt sem viselt, ezért még a család számára is furcsa a 22 éves lány viselkedése.
A reintegrációban segítő pszichológusok orvosi titoktartásra hivatkozva még mindig nem árulják el, hogy a visszafogadottak – köztük Vlora – veszélyt jelentenek-e a társadalomra.
Koszovóból körülbelül 400 dzsihadista csatlakozott a terrorszervezethez.