Az ISIS már tojással és csirkével is üzletel
2016.05.07. 09:48
Az Iszlám Állam dzsihadistái már csirkével és tojással is üzletelnek a megszállt területeken Líbiában, hogy pénzhez jussanak, mivel a területvesztések miatt komoly pénzügyi nehézségekkel küzdenek.
A Middle East Eye nevű hírportálnak néhány volt szirti lakos is nyilatkozott a líbiai viszonyokról. Egy Ali néven nyilatkozó férfi elmondta, hogy amikor a szélsőségesek elfoglalták a kikötővárost, több létesítmény, így például a baromfifarmok felett is átvették az irányítást. Ali elmondása szerint nem ritka látvány Szirt utcáin a fekete ruhában, eltakart arccal csirkéket és tojásokat áruló dzsihadista.
Az észak-afrikai ország gazdasági nehézségeit, illetve a szíriai és iraki területvesztéseket az Iszlám Állam pénztárcája is megérzi, emiatt nemcsak a csirkék eladásából, de újabb és újabb adók kivetésével próbálják fenntartani magukat. A boltosoknak például amellett, hogy havi bérleti díjat kell fizetniük a saját tulajdonukat képező boltjaikért, a szemételszállítás és az utcaseprés mintegy kétezer forintos heti díját is be kell fizetniük.
A nyilatkozó férfi szerint az Iszlám Állam fegyveresei a luxuslakásokban élőket is felkeresték, hogy bérleti díjat követeljenek tőlük saját otthonaikért. Ez Ali szerint vagy a pénzszerzés céljából történik, vagy egyszerűen csak el akarják őket üldözni, hogy nehogy rálátásuk legyen a kikötőre, ahol a fegyver és a lőszer utánpótlása érkezik.
Ezeken a területeken meglehetősen nehéz az élet, hiszen a bankok zárva vannak, így pénzt sem tudnak kivenni az emberek. Sokan ezért rossz minőségű üzemanyagot vásárolnak fekete piaci árakon, és a több mint 400 kilométerre fekvő fővárosba, Tripoliba utaznak, ahol több órát állnak sorba a bankok előtt, hogy kivegyék azt az összeget, amely alig elegendő egy családnak egy hétre.
A Szirttől 150 kilométerre fekvő, az ISIS uralta Bin Dzsavádban is érezhető az, hogy a szélsőségeseknek szorosabbra kellett húzniuk a gatyamadzagot. A szélsőségesek itt újra bevezették a Moammer Kadhafi volt diktátor idején használt bankókat, amelynek az elfogadására kényszerítik a boltosokat.
(MTI, Middle East Eye)