Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Az iráni elnök szerint az USA-nak fel kellene oldania az országával szembeni szankciókat

Schüller Márton

2021.10.19. 07:30

Az Egyesült Államoknak fel kellene oldania az Iránnal szembeni szankciókat, hogy bebizonyítsa, komolyan gondolja a megrekedt bécsi nukleáris tárgyalások újraindítását – jelentette ki hétfőn Ebrahim Raiszi iráni elnök.

 

A politikus a teheráni állami televíziónak adott interjújában azt mondta, hogy Irán lényegre törő tárgyalásokat folytat a Nyugattal, és Irán „soha nem szállt ki” a megbeszélések folyamatából. A szankciók feloldása a másik fél komolyságát jelezné – tette hozzá.

Az Irán és a 2015-ös atommegállapodás európai aláírói, valamint Oroszország és Kína közötti tárgyalások június óta megrekedtek. Az augusztusban hivatalba lépett Raiszi kormánya nem tűzte ki a tárgyalások folytatásának időpontját, ellenállt az azok gyors újrakezdésére irányuló felhívásoknak. Azt szeretné, ha Brüsszelben külön találkozna a megállapodásban részt vevő többi féllel, mielőtt Bécsben visszatérne az amerikaiakkal folytatott megbeszélésekhez.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter hétfőn Washingtonban találkozott az ENSZ atomenergia-felügyelete, a bécsi székhelyű Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatójával, Rafael Grossival.

Ezt követően kijelentette, hogy a Biden-kormányzat nem tartja szükségesnek az előzetes brüsszeli találkozót. Blinken és mások korábban arra figyelmeztették Teheránt, hogy „kifut az időből”, nem sok ideje maradt, hogy visszatérjen a 2015-ben kötött nukleáris megállapodás betartásához.

Ned Price amerikai külügyi szóvivő hétfőn azt mondta újságíróknak a Brüsszelben tartandó találkozóról, hogy amerikai részről nem tartják szükségesnek. „Világosan megmondtuk, hogy célunk Bécs, nem pedig egy brüsszeli köztes lépés” – tette hozzá.

Raiszi azonban kijelentette, hogy Irán „komolyan gondolja ezt a kérdést, és a másik félnek is komolyan kell vennie”.

A 2015-ös nukleáris megállapodás értelmében Teherán drasztikusan korlátozza az urándúsítást a gazdasági szankciók feloldásáért cserébe. Irán kitart amellett, hogy atomprogramja kizárólag békés célokat szolgál.

Három éve, 2018-ban Donald Trump akkori elnök egyoldalúan kiléptette az Egyesült Államokat a megállapodásból, ami feszültséget keltett a tágabb értelemben vett Közel-Keleten. Franciaország, Nagy-Britannia, Németország, Kína és Oroszország megpróbálta megtartani az egyezséget.

Joe Biden jelenlegi amerikai elnök közölte, hogy nyitott a paktumhoz való újbóli csatlakozásra. Az erről szóló tárgyalások legutóbbi bécsi fordulója azonban egyértelmű eredmény nélkül ért véget júniusban.

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére