Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Az év szava: menekültek

Horváth József György

2015.12.12. 08:30

A német nyelvtudományi társaság döntése szerint a 'menekültek' fõnév (Flüchtlinge) az év szava Németországban.
BERLIN, 08:45

A német nyelvtudományi társaság döntése szerint a menekültek főnév (Flüchtlinge) az év szava Németországban. A társaság pénteken bejelentett döntésének indoklása szerint a főnév nemcsak az év meghatározó témáját jelöli, hanem nyelvileg is érdekes.

A németek nem unatkoznak. Még a TIME magazinnál is kreatívabb összeállítással készültek az év végére.

A német nyelvtudományi társaság elnökségéből és tudományos munkatársaiból álló zsűri először 1971-ben, 1977 óta pedig minden évben megvizsgálja a közbeszédben gyakran előforduló szavakat, kifejezéseket - régieket és új szóalkotásokat -, majd kiválasztja azt, amely szerinte a leginkább jellemző az adott évre, és összeállít egy listát a további legfontosabb szavakból.

2015-ben a menekültek, azaz németül Flüchtlinge lett az év szava Németországban.
Idén 2500 szó és kifejezés szerepelt a zsűri listáján, amely a társaság saját gyűjtése és a beküldött javaslatok alapján állt össze.

A második helyezett a "Je suis Charlie" kifejezés, amelynek révén milliók fejezték ki szolidaritásukat a Charlie Hebdo párizsi szerkesztősége ellen januárban végrehajtott terrortámadás áldozatai iránt.

A harmadik a Grexit, amely az év első felének egyik legfontosabb témájára, a görög államadósság-válságra utal, illetve arra, hogy Görögország a válság miatt az euróövezet elhagyására kényszerülhet.

A kifejezés Ebrahim Rahbari közgazdász 2011-es alkotása a görög és a kijárat/kilépés jelentésű  angol szavakból (Greek, Exit), és mintájára számos újabb szó keletkezett, például a Brexit, amely Nagy-Britannia európai uniós tagságának lehetséges megszűnésére utal, valamint a Schwexit, amely azt jelenti, hogy Bastian Schweinsteiger német világbajnok labdarúgó a Bayern Münchentől a Manchester Unitedhoz szerződött. 

A német nyelvtudományi társaság szerint menekültek főnév azért olyan érdekes, mert a flüchten (menekülni) igéből és a "ling" képzőből keletkezett főnév nyelvileg érzékeny füleknek lekicsinylőnek hangzik. A hasonló képzett szavak között vannak olyanok, amelyek negatív árnyaló, átvitt jelentéssel bírnak, ilyen például a betolakodó (Eindringling) és a felkapaszkodott (Emporkömmling), míg másoknak erős passzív, elszenvedő összetevőjük van, mint például a fegyenc (Sträfling), a lelenc (Findling), a tanonc (Lehrling) és a védenc (Schützling) főnévnek.

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére