Így sosem lesz vége a migrációnak
2015.11.27. 16:04
Közeleg az EU-török csúcstalálkozó, az unió viszont nincs alkupozícióban, hiszen a saját határait sem képes jelenleg megvédeni. Közben Brüsszel az integráción belül gerjeszti a feszültséget: megvonná Magyarország szavazati jogát.
Kulcsfontosságú a bevándorlással foglalkozó vasárnapi EU-Törökország csúcstalálkozó, mert alapvetően befolyásolhatja az Európára zúduló migrációs nyomás mértékét"
- mondta Szijjártó Péter pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.
A külgazdasági és külügyminiszter szerint Európának az lenne az érdeke, hogy erős pozícióból kezdje a tárgyalásokat, ám ehelyett védtelenül, ütőlapok nélkül ül az asztalhoz, mert a mai napig nem képes megvédeni magát és saját határait.
Ez a helyzet pedig a képmutató és halogató európai politika következménye"
- tette hozzá Szijjártó.
A miniszter elmondta, hogy csak az elmúlt tíz napban harminc olyan nyilatkozatot tettek európai politikusok, amelyek a külső határok megvédésének fontosságát hangsúlyozzák. Ehhez képest semmilyen előrelépés nem történt az ügyben, miközben naponta 5-10 ezer illegális bevándorló érkezik az Európai Unióba. Az unió tétlensége miatt az európai határok megvédése jelenleg Törökországtól függ. Ez viszont nagyon sokba fog kerülni az EU-nak.
Sajtóértesülések szerint politikai döntés született az Európai Bizottság biztosi kollégiumában arról a polgári kezdeményezésről, amely ha sikerrel záródik, arra szólítaná fel a Bizottságot, hogy indítsa el a hetes cikkely szerinti eljárást Magyarországgal szemben. A Bizottság a "magyar ügyet" a Miniszterek Tanácsa elé vinné. Amennyiben ez sikerül nekik, úgy az unió elveheti Magyarország szavazati jogát.
Amennyiben az uniós alapszerződés hetes cikkelyének megfelelő, vagyis a szavazat megvonásáról szóló döntés születne az Európai Unióban Magyarország ellen, az csak Brüsszel bosszújaként lehetne értelmezhető a sikeres magyar bevándorláspolitika miatt"
- reagált Szijjártó Péter pénteken.
Szerinte, ha valóban született vagy születik ilyen döntés a biztosi kollégium részéről, az csak szabályszegő módon történhet, mert ilyen döntés meghozatalához az Európai Bizottságnak nem lenne joga.
(MTI)