Az EU képtelen elengedni a migránskvótákat
2016.02.10. 17:18
Az Európai Bizottság migrációs ügyekért felelős biztosa szerint most már tényleg itt lenne az ideje felgyorsítani a Görögországban és Olaszországban tartózkodó bevándorlók szétosztását.
Dimitrisz Avramopulosz a biztosok kollégiumának szerdai ülése után levélben figyelmeztette a tagállamok belügyminisztereit, hogy köti őket a migránsok elosztásáról szóló döntés, szóval kapkodják kicsit magukat.
Érthető, hogy az EU-nak ilyen sürgős lett az áttelepítést, mivel egyre kínosabb, hogy a 160 ezer menekült áttelepítését célzó, tavaly szeptemberben elfogadott uniós mechanizmus keretében eddig mindössze 497 embert sikerült áttelepíteni.
A dokumentumban foglalt nagy terv szerint Athénnak gyorsítani kell az adminisztrációs eljárásokat és a menedékkérők fogadása körüli feltételek javítását, hogy a dublini egyezmény keretében újra vissza lehessen küldeni más EU-tagállamokból a dél-európai országba azokat a migránsokat, akik Görögországban léptek először az unió területére.
De Avramopulosz sürgette a bevándorlókat fogadó regisztrációs központok (úgynevezett hot spotok) mielőbbi létrehozását és üzembe helyezését is Görögországban és Olaszországban. Mint mondta, a két országnak a pozitív irányban tett lépéseik ellenére még számos tennivalója van a menekültválság kezelése terén.
Görögországban eddig a tervezett öt hot spot közül egyelőre csak egyet helyeztek működésbe, januárban már az újonnan érkező migránsok 78 százalékától ujjlenyomatot vettek, ez az arány szeptemberben még csak 8 százalék volt. A görög hatóságok 2015 eleje óta kevesebb mint 20 ezer bevándorlót toloncoltak vissza, ami a bizottság szerint meglehetősen csekély arány az országba érkezett mintegy 880 ezer migránshoz képest.
Az Olaszországban felállítandó hat regisztrációs központ közül eddig kettő kezdte meg a működését. Az országban jelenleg a menedékkérők 87 százalékától vesznek ujjlenyomatot, ami jelentős növekedés a szeptemberi 36 százalékhoz képest. Az olasz hatóságok által eddig visszaküldött bevándorlók száma 14 ezer körül van, ami ugyancsak kevés a tavalyi 160 ezer érkezőhöz képest.
(MTI)