Az etióp hadsereg elfoglalta Tigré székhelyét, véget ért a katonai művelet
2020.11.28. 19:36
A kormányfő hozzátette: a rendőrség elkezdte a Tigréi Népi Felszabadítási Front (TPLF) vezetőinek felkutatását, akik november 4-e óta harcoltak a központi kormány ellen. Ahmed megjegyezte, hogy a lázadókat bíróság elé állítják tetteikért.
Aláhúzta:
a következő feladat az újjáépítés lesz, de a legfontosabb az, hogy Tigrében az élet visszatérjen a normális kerékvágásba.
Ilyen hirdetőtábla méretű listákat helyeztek ki a TPLF tagjairól, hogy minél előbb megtalálják őket.
A TPLF egyelőre nem nyilatkozott az ügyben.
Etiópiában november elején robbantak ki harcok, miután a kormány szerint a lázadók megtámadtak egy katonai bázist, és felszerelést zsákmányoltak.
Ahmed előző nap jelentette be, hogy megindítják az északi tartományt uraló Tigréi Népi Felszabadítási Front (TPLF) elleni offenzíva „végső fázisát”. A hadsereg szombaton tüzérséggel támadta Tigré székhelyét, Mekelét. Mekelének a fegyveres konfliktus kitörése előtt mintegy 500 ezer lakosa volt, de több tízezren elmenekültek.
A több mint ötmillió lakosú északi tartományban a Tigréi Népi Felszabadítási Front (TPLF) vette át az uralmat november elején. A lázadók katonai létesítményeket támadtak meg, és tüzérségi fegyvereket, valamint más hadi felszereléseket zsákmányoltak a hadseregtől. A kormány válaszul fél évre rendkívüli állapotot hirdetett a térségben, és hadműveletet indított.
A felkelők évtizedekig meghatározó szerepet töltöttek be az ország politikai életében. Abij Ahmed 2018-as megválasztásakor léptek ki az etiópiai kormánykoalícióból. Noha Etiópiában az augusztusra tervezett választásokat a koronavírus-járvány miatt elhalasztották, Tigré tartományban szeptemberben – dacolva a központi hatalom akaratával – helyhatósági választásokat tartottak, amelyen a többség a tavaly Nobel-békedíjjal kitüntetett Abij Ahmed kormánya ellen szavazott.
A konfliktusban több ezren vesztették életüket és százezrek váltak földönfutóvá.
Menekültek tízezrei indultak meg a szomszédos Szudán felé. Az ENSZ és a humanitárius szervezetek katasztrófától tartanak.
akik a térség lezárását követően elérhetetlenné váltak a segélyszervezetek számára.