Az EP nem fér a bőrében. Harcol a jogállamiság-klauzuláért
2020.12.17. 20:58
A 496 szavazattal, 134 ellenszavazat és 65 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalás szerint az uniós szerződések értelmében a tagállami vezetőket tömörítő Európai Tanács nem lát el jogalkotói feladatokat, ezért „egyetlen politikai nyilatkozata sem tekinthető a jogszabályok értelmezésének”.
Kijelentették, hogy az Európai Bizottság teljesen független, és a tanácsi következtetések „nem tehetők kötelezővé az uniós bizottság számára a jogi aktusok alkalmazása során”. Véleményük szerint
Az EP és az ET közötti megállapodás egyértelmű: a mechanizmus január elsejével életbe lép – hangsúlyozták.
Az EP szerint a tanácsi döntések egyhangúságát előíró szabály elavult és kontraproduktív. A képviselők sajnálatukat fejezték ki amiatt, hogy az egyhangú szavazási szabály miatt a tanács indokolatlanul késlekedett egyebek között a költségvetés és a saját forrásokra vonatkozó határozat elfogadásával. Az Európa jövőjéről szóló, a közeljövőben megrendezendő konferencián ezen akadályok legyőzésével is foglalkozni kellene – vélekedtek a képviselők.
Hozzátették: a 2021 és 2027 közötti időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről, az intézményközi megállapodásról, a koronavírus-járvány okozta károk helyreállítását szolgáló alapról és a jogállamisági rendeletről szóló csomag történelmi jelentőségű.
Ujhelyi István, az MSZP európai parlamenti (EP-) képviselője a MTI-hez eljuttatott közleményében közölte: az EP többpárti állásfoglalása világosan rögzíti a jogállami mechanizmus tartalmi kereteit.
„Egyértelműsíti, hogy Orbán Viktor és a fideszes propaganda-hálózat hazudik a költségvetési zsarolás feladását jelentő tanácsi kompromisszumról és annak következményeiről” – fogalmazott.
Kimondja, hogy az Európai Tanács politikai nyilatkozata, amelyre „Orbán Viktor győzelmi papírfecniként hivatkozik”, nem bír jogi relevanciával, a tanács következtetései nem írják felül a korábban kidolgozott és megerősített mechanizmus törvényi kereteit. Továbbá kimondja azt is, hogy gyorsított eljárás lefolytatását kéri az Európai Bíróságtól a mechanizmus megtámadása esetén. Hamis volt tehát az az állítás, hogy a mechanizmus jogszerűségéről szóló döntés a következő választásokig is elhúzódhat – emelte ki.
„A Fidesz vezetői és közpénzből fizetett reklámemberei tudatosan hazudtak a jogállamisági mechanizmusról. Erről most már papírjuk is van” – tette hozzá a szocialista EP-képviselő.