Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Az engedélyezett oltóanyagok védelmet nyújtanak a vírus domináns törzseivel szemben

888.hu, MTI

2021.06.17. 21:21

A rendelkezésre álló adatok azt mutatják, hogy az európai uniós használatra eddig engedélyezett valamennyi koronavírus elleni oltóanyag, köztük az AstraZeneca, a Pfizer/BioNTech, a Moderna és a Johnson & Johnson vakcinája, védelmet nyújt a vírus összes domináns törzsével szemben – közölte Marco Cavaleri, az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) vezető tisztségviselője csütörtökön.

 

Az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő amszterdami székhelyű ügynökség illetékese arra reagálva, hogy a német CureVac biotechnológiai cég szerdán bejelentette, csupán 47 százalékban hatékony a vakcinája a koronavírus ellen, kijelentette: az EMA nem határoz meg 50 százalékos hatékonysági küszöböt a koronavírus elleni vakcinák esetében. Elmondta, az ügynökség felkérte az érintett gyógyszergyártókat, készítsenek tanulmányokat, amelyek lehetővé teszik oltóanyaguk minimális, 50 százalékos hatékonyságának bizonyítását. Az EMA-nak teljes körű vizsgálati adatokra van szüksége ahhoz, hogy alaposan értékelhesse az oltóanyagok előnyeit és kockázatait.

Felidézte, az uniós ügynökség illetékes kockázatértékelő bizottsága (PRAC) nemrégiben arra a következtetésre jutott, hogy az AstraZeneca-oltóanyag egyik mellékhatása lehet a kapillárisszivárgás-szindróma, ezért a vakcina termékinformációjának frissítését javasolta. Az oltóanyag esetében a szindrómát fel kell tüntetni a vakcina „nagyon ritka mellékhatásaként” – közölte.

Az AstraZeneca oltóanyagával kapcsolatban kijelentette, hogy az Egyesült Királyságban gyűjtött adatok azt mutatják: a brit–svéd vállalat Vaxzevria nevű vakcinával végzett első beoltás is hatásos az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) fokozottan fertőzőképes, delta nevű variánsával szemben, de a második adag beadása jelentősen növeli a védelmet. A hatékonyság fokozása érdekében fontos lenne, hogy lerövidüljön a két dózis beadása közötti időszak – mondta.

Az azonos típusú, de különböző gyártók által készített oltóanyagok együttes alkalmazására vonatkozóan azt mondta: a korábbi tapasztalatok alapján a vakcinák „keverése” jó stratégiának tűnik, a koronavírus elleni oltóanyagokkal kapcsolatban azonban még kevés bizonyíték áll rendelkezésre a teljes hatékonyság megállapítására. Fontosnak nevezte, hogy több információ álljon rendelkezésre a gondos ellenőrzéshez. Noha folynak ez irányú vizsgálatok, ebben a szakaszban még nem lehet egyértelmű ajánlást megfogalmazni a koronavírus elleni vakcinák együttes használatának hatékonyságáról.

Emlékeztetett, a gyógyszerügynökség jelenleg négy oltóanyag, a német CureVac-, az amerikai Novavax-, a kínai Sinovac- és az orosz Szputnyik vakcina hatékonyságát vizsgálja. Az oltóanyagok folyamatos felülvizsgálata addig folytatódik, amíg az EMA elegendő bizonyítékkal nem rendelkezik a hivatalos forgalomba hozatali engedély iránti kérelem benyújtásához.

Hozzátette: az EMA továbbra is figyelemmel kíséri az unió területén ideiglenes használatra engedélyezett valamennyi koronavírus elleni oltóanyaggal kapcsolatos adatot és tapasztalatot.

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére