Az elnökválasztás legnagyobb meglepetése: elfordultak a hispánok a demokratáktól
2020.11.04. 12:15
Az amerikai elnökválasztás még nem futott le teljesen, hiszen a demokrata kormányzók négy államban (amelyek mindegyikében Trump vezetett) is leállították a szavazatok összeszámlálását 60-80 százalék körül, és csak péntekre ígérnek végső eredményt. Ezekről az államokról viszont már most is el lehet mondani, hogy
Sőt vannak helyek, ahol már fordított is. A CNN exit poll eredményei szerint 2016-hoz képest 15-16 százalék arányban erősödött az elnök az Egyesült Államok spanyol ajkú lakosságának körében, ami még a demokrata pártot is annyira meglepte, hogy Alexandria Ocasio-Cortez éjszaka azt írta a Twitter-falára: „Úgy látszik, van még dolgunk.”
A demokraták előnye természetesen még mindig áll, de vannak államok, ahol Trump ezt már behozta vagy megközelítette:
- Míg Floridában Clintont 2016-ban a latino szavazók 62 százaléka támogatta, addig idén Biden előnye teljesen elfogyott, csak a 49 százalékuk szavazott rá.
- Texasban 49:46-ra verték a latinók körében a republikánusok a demokratákat.
- Georgiában és Ohióban, a másik két nagy csatatérállamban Clinton előnye még közel 40-41 százalékos volt, Biden már csak 16–24 százalék között vezet.
- Vannak azonban államok, ahol megmaradt a 2:1 arány a demokraták javára, ezek azonban kisebbségben vannak.
Ez a szám egyébként azért rendkívül fontos, mert a Demokrata Párt identitáspolitikájának alapja, hogy elsősorban a különböző kisebbségi csoportok számára kínál „megváltást” a „rasszista, homofób és szexista” jobboldallal szemben, ezért szavazóik tetemes részét a hispánok, feketék és az egyre szaporodó számú LMBTQ-közösség tagjai teszik ki, miközben a Republikánus Párt szavazói főképp fehérek.
Akármi is lesz a szavazás végeredménye, ez rendkívül biztató a jobboldal számára, mert jelzi azt, hogy van egy határ, és nem lehet mindent is eladni egy kisebbségnek az identitáspolitika leple alatt.
Ahogy egy Twitter-felhasználó találóan megjegyezte:
Nem kell meglepődni, hogy a 1.) katolikus, 2.) többségében kisvállalkozásokban dolgozó, 3.) a szocializmus elől az Egyesült Államokba menekülő emberek miért nem szavaznak a demokratákra.”