Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Az EB tanulmányozza az afrikai menedékközpontok létrehozásának lehetõségét

Sümeghi Lóránt

2018.06.21. 18:22

Tanulmányozza a menedékkérelmek elbírálására szolgáló központok észak-afrikai felállításának lehetõségét az Európai Bizottság (EB), de ez nem azt jelenti, hogy a guantánamói fogolytáborhoz hasonlatos létesítményeket terveznek a migránsok számára - jelentette ki csütörtökön Dimitrisz Avramopulosz uniós migrációügyi biztos.
BRÜSSZEL, 18:22

Tanulmányozza a menedékkérelmek elbírálására szolgáló központok észak-afrikai felállításának lehetőségét az Európai Bizottság (EB), de ez nem azt jelenti, hogy a guantánamói fogolytáborhoz hasonlatos létesítményeket terveznek a migránsok számára - jelentette ki csütörtökön Dimitrisz Avramopulosz uniós migrációügyi biztos.

Sajtóértekezletén a politikus elmondta, hogy a kérdésről az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságával és a Nemzetközi Migrációs Szervezettel egyeztetnek, az elképzelések alapján azonban ezen központokban döntenék el a szakértők, hogy a tengerből kimentettek közül ki jogosult nemzetközi védelemre és ki számít gazdasági bevándorlónak. Avramopulosz arról számolt be, hogy ilyen létesítményeket nyithatnának a jövőben például

  • Algériában,
  • Egyiptomban,
  • Líbiában,
  • Marokkóban,
  • Nigerben
  • vagy Tunéziában.

Ugyanakkor jelezte, hogy eddig egyetlen partnerország sem egyezett ebbe bele, noha a tervezet egyelőre nem is tartalmaz sok konkrétumot.Hangsúlyozta: a brüsszeli testület szeretné jelentősen fokozni az együttműködést a felsorolt országokkal, amelyek cserébe támogatást kapnának.

Mint mondta, a menedékközpontokkal esetleg biztosítani lehetne, hogy a rászorulók védelemben és megfelelő bánásmódban részesüljenek, s ezzel párhuzamosan ne érje meg csónakokkal nekivágni a tengernek Európa felé. Ezt szerinte önkéntes visszatérítési csomagokkal, fokozott áttelepítésekkel és pénzügyi támogatásokkal is ki kellene egészíteni.

Az uniós tagállamok vezetői a jövő heti csúcstalálkozójukon fognak tárgyalni a témáról.

A biztos több területet is említett, ahol komoly előrelépésekre lenne szükség. Rámutatott, hogy kompromisszumra kellene jutni az úgynevezett dublini menekültügyi rendszer reformjáról, garantálni kellene a visszaküldési határozatok végrehajtását, többet kellene tenni a migrációt kiváltó okok kezelése érdekében, valamint meg kell erősíteni a külső határok védelmét. Utóbbi kapcsán leszögezte, hogy valódi uniós határrendészettel kell alakítani a Frontexet, és bővíteni kell az Európai Menekültügyi Támogatási Hivatal (EASO) hatáskörét.

Kiemelte, hogy csak a közös európai válaszok jelenthetnek megoldást, az utóbbi évek rendkívüli eredményei megmutatták, hogy a tagállamok együtt "hegyeket képesek megmozgatni". Avramopulosz végezetül aláhúzta: a közös migrációs politikának az európai értékeken, továbbá a szolidaritás, a felelősségvállalás és az emberi jogok tiszteletben tartásának elvén kell alapulnia, ezeknek soha nem szabad hátat fordítani.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére