Az angol királynõ is brexit-párti
2016.12.27. 18:28
Az EU-ból való kilépésről rendezett népszavazás előtt a királynő nyilvánosan nem foglalt állást arról, hogy támogatja-e a kilépést vagy sem. A Sun brit bulvárlap megszellőztetett egy információt akkoriban, amely szerint II. Erzsébet brexit-párti, ám ezt sosem erősítették meg hivatalosan. Az értesülés újabb helyről nyert megerősítést.
A királynő állítólagos brexit-pártiságának híre miatt eléggé kiakadtak a maradás mellett kampányolók. Akkoriban sokan kétségbe vonták az információ hitelességét. A királynő szóvivője tagadta, hogy II. Erzsébet kiállt volna a brexit mellett – habár ez várható volt, hiszen a királynő nem szokta hallatni hangját politikai vitákban.
Most a BBC egy újságírója azt állítja, hogy ő is hallotta a hírt, amely szerint a királynő kilépéspárti, ám mivel nem volt több olyan forrása, amely alátámasztotta volna a sztorit, végül nem hozta nyilvánosságra – írja a Breitbart.
Laura Kuenssberg a BBC Today című műsorában számolt be minderről.
Tudod mi történt? Egyszer úgyis nyilvánosságra kerül, így elárulom neked, habár nem tudom, hogy a BBC kezdhet-e ezzel valamit. A királynő egy privát ebéden azt mondta, hogy ki kellene lépnünk az EU-ból"
– mondta Kuenssbergnek az informátora.
Nem tudom, hogy miért ne léphetnénk ki csak úgy. Mi ezzel a probléma?"
– mondta a királynő az informátor szerint.
Az újságíró elképedt a kijelentés hallatán, hiszen ilyen nyílt állásfoglalás nem volt jellemző a királynőre. Az elkövetkező napokban próbált bizonyítékokat szerezni arról, hogy a kijelentés valóban megtörtént, ám próbálkozásai kudarcot vallottak. Végül a Sun hónapokkal később lehozta a hírt.
A királynő karácsonyi beszédében – furcsa módon – nem foglalkozott a brexittel, inkább a keresztény értékeket helyezte beszéde fókuszába.
Jelenleg olyan hírek keringenek a királynővel kapcsolatban, amelyek szerint II. Erzsébet megharagudott Theresa May brit miniszterelnökre, amiért az nem osztotta meg az EU-ból való kilépésről szóló terveket az udvarral.
Hétfőn a Bank of England korábbi vezetője, Mervyn King úgy nyilatkozott, hogy Nagy-Britannia nem maradhat az EU-s közös piacon. King szerint az sem ésszerű, hogy a britek benne maradjanak az európai vámunióban.
Nem fogunk tudni gazdasági megállapodásokat kötni harmadik országokkal"
– mondta King, arra vonatkozóan, hogy amennyiben a britek a közös piacon maradnak, abban az esetben az uniónak is lesz beleszólása egy harmadik féllel kötött megállapodás részleteibe.