Ausztria is csatlakozhat a lázadókhoz
2017.10.14. 09:28
Mindenki számára ismerősen csenghet még a bukott szociáldemokrata kancellár, Werner Faymann neve, aki 2008-tól egészen 2016 májusáig állt a szövetségi kormány élén. A néhai taxisofőr, akiért évekig rajongtak a baloldali szavazók, végül csúfos kudarcot vallott. Utolsó kancellári napjain még a saját hívei is kifütyülték, majd csendben a hátsó ajtón távozott.
Werner Faymann lejtmenetét és bukását a 2015-ben kirobbant bevándorlási válság okozta. Emlékezetesek Faymann szavai, aki hevesen fasisztázott, a nácikhoz hasonlította a magyar kormány bevándorláspolitikáját, az illegális bevándorlók befogadása mellett kardoskodott, követve a nagy testvért, a naiv illúziókat kergető Németországot.
A kancellár és vele együtt az egész nagykoalíció népszerűsége (SPÖ–ÖVP) ezt követően példátlan zuhanásnak indult, a hosszú ideje következetesen bevándorlásellenes politikát folytató jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) átvette a vezetést a közvélemény-kutatásokban. Faymann később hiába eszközölt száznyolcvan fokos fordulatot, a szocialisták elvesztették hitelességüket; a biztonsági helyzet drasztikussá vált, Heinz-Christian Strache és az FPÖ pedig megállíthatatlannak tűnt.
A jobbközép Osztrák Néppárt (ÖVP) továbbra is tetszhalott állapotban volt. Faymann lemondása, valamint az új kancellár, Christian Kern személye ugyan pozitívan hatott a szociáldemokraták megítélésére, a baloldali hurráoptimizmus mégis rövid életűnek bizonyult. Kern elődjéhez hasonlóan sorozatos hibákat követett el.
A jelenlegi osztrák külügyminiszter, aki már a válság során is a kormány legjózanabb tagjának bizonyult, 2017 májusában vette át az ÖVP irányítását. A mindössze 31 éves „csodagyerekről”, Sebastian Kurzról évek óta ódákat zengnek az osztrák politikai körökben. Kurz ösztönös tehetsége aligha vitatható. A lerongyolódott néppártot alig néhány hónap leforgása alatt megújította, a jobboldali fordulat pedig kifizetődőnek bizonyult.
A legfrissebb közvélemény-kutatások arról tanúskodnak, hogy a legnépszerűbb párt az eddigi kisebbik koalíciós partner, az Osztrák Néppárt, mely támogatottságának fokozatos erősödését leginkább Sebastian Kurz népszerűségének, valamint a bevándorlásügyben képviselt, a befogadások szigorú korlátozását hangsúlyozó politikájának köszönheti. A párt támogatottsága tehát elválaszthatatlan a fiatal pártelnöktől.
A felmérések alapján a valódi verseny a második helyért folyik a szociáldemokraták és a jobboldali, bevándorlásellenes FPÖ között. Ahogyan azt említettük, az Osztrák Szociáldemokrata Párt csak az árnyéka régi önmagának. A párt az elmúlt években egy sor tartományi, illetve helyi választást és ezzel párhuzamosan több mint egymillió szavazót vesztett. A választópolgárok mindenekelőtt az SPÖ-t tették felelőssé a bevándorlás okozta gondokért, és a párt adós maradt a szociális, illetve jóléti programjainak megvalósításával is.
A SPÖ-nek emellett rendkívüli módon ártott a kampány legnagyobb, a közelmúltban kirobbant botránya. A szociáldemokrata párt korábbi kampánytanácsadója, az Izraelben még augusztusban pénzmosás gyanújával letartóztatott Tal Silberstein állt azon Facebook-oldalak mögött, amelyeken Sebastian Kurzot és pártját, a néppártot akarták a legvisszataszítóbb módszerekkel, köztük rasszista és antiszemita rágalmakkal befeketíteni.
A közvélemény-kutatások per pillanat azt vetítik előre, hogy a Strache által vezetett Osztrák Szabadságpárt megelőzi a szociáldemokratákat az előrehozott választáson. Mindez jelentős mértékben befolyásolhatja, hogy a tízéves nagykoalíciós kormányzás után milyen kormánya lesz az országnak. Ilyen körülmények között a jobboldali szabadságpárt, illetve annak vezetője, Heinz-Christian Strache „királycsináló” lehet. Elemzők a legnagyobb esélyt egy ÖVP–FPÖ koalíciónak adják, a kért párt álláspontja ugyanis számos – legfőképp a bevándorlás – kérdésében megegyezik.