Applikációval küzdenek Spanyolországban a nemi erõszak ellen
2018.07.05. 09:50
Az egész botrány azzal kezdődött, hogy 2016 júliusában öt 26-29 év közötti férfi rátámadt egy 18 éves lányra a San Fermin fesztivál alatt. A tettesek felvették, hogy levetkőztették és megerőszakolták a nőt. Az öt férfi még büszke is volt tettére, kérkedtek vele, a fotókat és a videót nemcsak egymás között osztották meg, hanem a Falka (La manada) névre keresztelt üzenőcsoportban az ismerőseikkel is. A támadók a tárgyaláson azt mondták, hogy minden a nő beleegyezésével történt.
A navarrai bíróság az ügyben idén április végén hozott ítéletet. Az ügyész az elkövetőkre fejenként 22 év börtönbüntetést kért, de végül csak 9 évet kaptak. Mindezt azért, mert csoportos nemi erőszak helyett a bíróság csak szexuális visszaélés vádjában találta bűnösnek a férfiakat. Az ítéletet követően tiltakozáshullám vonult végig Spanyolországon és a szexuális visszaélésekkel kapcsolatos történetek uralták a közbeszédet.
A közösségi médián keresztül arra szólították fel a nőket, hogy bojkottálják a fesztivált.
Brutális bikafuttatás veszi kezdetét pénteken Spanyolországban
Az észak-spanyolországi Pamplonában július 6-án kezdődik a San Fermín fesztivál, amelyet fő látványossága, a bikafuttatás tett világhírűvé. A legenda szerint a 3. században élt Szent Fermin egy római szenátor kereszténységre áttért, jámbor lelkű fia, Pamplona első püspöke volt, akit 303-ban Amiens-ben, galliai térítőútján fejeztek le - írja az MTI.
A városvezetés erre reagálva elindította a "Pamplona – mentes a szexuális zaklatásoktól" kampányt, amelynek célja, hogy a nők biztonságos helyként tekintsenek Pamplonára, valamint újra bízzanak a hivatalos intézményekben és a társadalomban, amelyek garantálni fogják, hogy nem kerül sor támadásokra.
Már a "Falka" néven elhíresült ügy előtt is voltak problémák a szexuális zaklatásokkal, de azt követően a városvezetésen egyre nagyobb lett a nyomás. Ezért azt találták ki, hogy készítenek egy ingyenes applikációt, amelynek célja, hogy megelőzhető legyen a nemi erőszak.
Az AgreStop/EraStop segít a rendőrségnek beazonosítani a helyszínt, ahol a segélyhívás történt. Mindehhez még telefonbeszélgetésre sincs szükség. Az emberek három opció közül választhatnak. Az első – miszerint "szexuális zaklatás történt" – azonnal elküldi a helymeghatározó koordinátákat a rendőrségre, és már jön is a segítség. A második opció akkor hasznos, ha mi vagyunk a szemtanúk, egy támadást láttunk és azt jelenteni szeretnénk a hatóságoknak. A harmadik lehetőség alapján pedig elküldhetjük az egyik ismerősünknek a tartózkodási helyünket, aki majd így követni tudja, hogy biztonságosan hazaértünk-e.
Európában Spanyolország a 17. helyen áll a szexuális támadásokat illetően. Százezer emberre 18,6 támadás jutott 2015-ben. A "Falka-ügy" után ráadásul emelkedtek a számok. A nők jogaiért harcoló szervezetek szerint mindez annak köszönhető, hogy a botrányt követően az áldozatok nagyobb hajlandóságot mutatnak arra, hogy jelentsék a rendőrségen a támadásokat.