Amerikai és mexikói határõrök együtt listázzák az illegális migrációt segítõket
2019.03.07. 07:51
Az NBC televízió helyi szerkesztősége a kaliforniai San Diego határvárosnál készített oknyomozó riportot, kifaggatva határőröket és a listán szereplő embereket is.
Többen megerősítették, hogy a határhoz érve a biztonságiak félrevonták őket, és közölték velük, hogy – ahogyan fogalmaztak – "nemzetbiztonsági vizsgálatnak" vetik alá őket.
A vám- és határőrizeti szervek munkatársai az NBC-nek elmondták: a listán olyan emberek nevei szerepelnek, akik jelen voltak a tavaly november végén a határ tijuanai (mexikói) oldalán kitört és erőszakba fulladt zavargásoknál.
A listát egyébként 2019. január elején állították össze, és nemcsak nevek, hanem mellettük fotók is szerepelnek rajta. A listát összeállítók megfogalmazása szerint a "szervezéssel, felbujtással, koordinálással gyanúsítható embereket és a média munkatársait" abban a pillanatban megállítják, hogy átlépik a határt, és segíteni próbálnak a Honduras felől érkezett és a határ mexikói oldalán rostokoló migránskaravánnak, vagy csak találkozni akarnak a migránsokkal.
A listán 10 újságíró, köztük 7 amerikai állampolgár, egy amerikai ügyvéd és még további 23 amerikai állampolgár szerepel.
Egyesekről az amerikai határőrség – a mexikói hírszerzés segítségével – dossziét is készített, feltérképezve neveket, adatokat, családi kapcsolatokat. Az NBC riporterének kérdésére a határvédelmi szervek egyik felelőse azt válaszolta: a dossziék és általában a lista egy esetleges későbbi jogi eljáráshoz szolgáltathatnak alapot.
Az amerikai-mexikói határon uralkodó helyzetet Kirstjen Nielsen belbiztonsági miniszter szerdán válságosnak minősítette. A tárcavezető a képviselőház belbiztonsággal foglalkozó bizottságának meghallgatásán számolt be.
Ez nem kitalált válság, ez igazi szükséghelyzet"
– fogalmazott. Elmondta: a határőrizeti szervek azzal számolnak, hogy az idén egymillió illegális migránssal kell megbirkózniuk.
Hasonlóképpen nyilatkozott egy szintén szerdai szenátusi meghallgatáson Lindsay Graham dél-karolinai republikánus szenátor is, aki leszögezte: a déli határokon a helyzet "veszélyes és egyre rosszabb". Hozzátette:
aki mást mond, az tagadja a valóságot, és nem veszi figyelembe a tényeket."