Amerikai alelnök: az USA számára minden szövetséges ország egyformán fontos
2017.08.02. 12:28
A NATO-ban vannak ugyan kicsi és nagy tagországok, ám az Egyesült Államoknak nincsenek kis vagy nagy szövetségesei, minden szövetséges ország egyformán fontos számára – jelentette ki Mike Pence amerikai alelnök szerdán Podgoricában, ahol a nyugat-balkáni ország vezetőivel tárgyal.
Montenegró júniusban vált az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének teljes jogú tagjává, amit az amerikai alelnök történelmi eseménynek nevezett, hiszen a kis Adria-parti állam alig tíz évvel korábban vált függetlenné.
Mike Pence úgy fogalmazott: a montenegrói látogatása egyértelmű bizonyítéka a két ország szövetségének, amelyet a NATO-n keresztül tovább erősítettek, és Washington értékeli azokat a lépéseket, amelyekkel Podgorica hozzájárul a nyugati katonai szövetség sikeréhez. A szerdai nyugat-balkáni csúcson várakozásai szerint szóba kerül, hogyan lehetne tovább erősíteni az együttműködést a két ország, illetve a térség államai között.
Dusko Markovic montenegrói miniszterelnök a Mike Pence-szel folytatott kétoldalú megbeszélést követő sajtótájékoztatón kiemelte: Podgorica a sorsát azokhoz az értékekhez kötötte, amelyeket a NATO képvisel és véd, az Egyesült Államokkal fenntartott stratégiai partnerség pedig éppen a NATO-tagságban teljesedett ki.
A montenegrói kormányfő hozzátette: nyílt és konkrét elképzelések ismertetését várja a nyugat-balkáni országok és az amerikai alelnök szerdai csúcstalálkozóján, amelyen várhatóan gazdasági kérdésekről is szó lesz.
Mike Pence kedd este érkezett meg Podgoricába, ahol együtt vacsorázott a montenegrói vezető politikusokkal. A podgoricai kormány a Twitteren tette közzé, hogy a vacsorán az amerikai alelnök kijelentette: az a bátorság, amelyet Montenegró az orosz nyomás ellenére az utóbbi időben tanúsított, lelkesedéssel töltheti el a világot. Moszkva rosszallta Montenegró NATO-csatlakozását. Ugyanakkor a montenegróiak között sincs konszenzus a katonai szövetségről.
A politikusok az úgynevezett adriai alapokmányt aláíró országok csúcstalálkozóján ülnek össze. A dokumentumot 2003-ban írta alá Albánia, Macedónia és Horvátország az Egyesült Államokkal, majd 2008-ban Montenegró és Bosznia-Hercegovina is csatlakozott a szövetséghez. Szerbia, Szlovénia és Koszovó megfigyelőként társult a többi balkáni országhoz. Az együttműködés célja, hogy támogassa a NATO-csatlakozásra vágyó országokat. Albánia és Horvátország 2009-ben, Montenegró pedig az idén csatlakozott a NATO-hoz. Szerbia viszont azért kért csak megfigyelői státust, mert nem kívánja feladni katonai semlegességét.
(MTI)