Amerika még erõsebb atombombát tesztelt
2017.04.18. 13:04
A B-61 típusú nukleáris légibombának egy olyan továbbfejlesztett változatát tesztelték egy F–16-osról, amely megerősített védelemmel rendelkező célpontok, így elvileg a mélyben fekvő parancsnoki harcálláspontok ellen is hatásosan alkalmazható.
Március 14-én a nevadai Nellis légibázison települő 22. Tesztelő és Kiértékelő Század F–16-osa a légibázis közelében lévő gyakorlótérre dobta le a természetesen nem élesített robbanófejjel rendelkező bombatestet, amely hivatalosan B61-12 névre hallgat.
Ez a típus a legutóbbi LEP, azaz Élettartam Növelő Programban meghatározott fejlesztésekkel rendelkezik már, és ez volt az első tesztelése az amerikai légierő egyik kisebbik vadászbombázó-típusával.
A tervek szerint egyébként a mostani verzió lesz az amerikai nukleáris elrettentő erő egyetlen gravitációs fegyvere, és ez váltja fel az összes eddigi B61-es változatot, valamint a B83-as légibombákat, amelyek helyett képes lesz a megerősített védelemmel ellátott vagy a földben mélyen kialakított parancsnoki harcálláspontok elpusztítására – írja a hirado.hu.
A hír azért érdekes, mert – ahogyan arról mi is folyamatosan beszámolunk – egyre feszültebb a viszony a nukleáris rakétateszteket végrehajtó Észak-Korea és az Egyesült Államok (valamint a vele közösen megoldást kereső Kína) között. Ezért félő, hogy a nem éppen megfontolt külpolitikát folytató Kim Dzsongun miatt akár egy atomháború is kialakulhat a két ország között. Az már csak a hab a tortán, hogy a diktátor a nukleáris tesztjeivel Kína északi tartományait közvetlenül is fenyegeti.