Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Amerika elnököt választ | Élõ közvetítés

Horváth József György

2016.11.08. 12:28

Az Egyesült Államok történetének 45. elnökét választják meg az amerikai szavazók. Eredményhirdetésig élõben közvetítjük a történéseket. Kövessetek minket!
WASHINGTON

Donald Trump lett az Egyesült Államok 45. elnöke.

FORRÓSÁV
  • Hivatalos: Donald Trump nyerte az amerikai elnökválasztást
  • Hillary Clinton telefonon gratulált Trumpnak, elfogadta a végeredményt
  • Donald Trump beszédében történelmi pillanatnak nevezte a győzelmét
FONTOS
  • Az Egyesült Államok történetének 45. elnökét választják meg. Ám az amerikaiak ma nemcsak elnököt választanak, hanem a kétkamarás szövetségi törvényhozás képviselőit és szenátorait is
  • Szakértő: Trump nyitottabb lenne Magyarország felé
  • Bővebb és még izgalmasabb információkért görgessetek a lap aljára, a HÁTTÉRHEZ!
EZ TÖRTÉNIK

09:00 - Orbán Viktor is gratulált Donald Trumpnak

Én köszönöm a 23 órán át tartó figyelmet! Azoknak akik virrasztottak pedig jó pihenést! <3

08:57 - Trump győzelmi beszédet tartott

Trump beszédében úgy fogalmazott, hogy minden amerikai ember elnöke akar lenni. Beszélt arról, hogy Hillary Clinton telefonon gratulált neki, és elismerte a vereségét. Trump megköszönte demokrata vetélytársának a kőkemény kampányt és gratulált Clintonnak a helytállásáért.

Vége! Hivatalos! Donald Trump az Amerikai Egyesült Államok 45. elnöke!

A Politico infografikája szerint Donald Trump az elektori szavazatokból eddig 276-ot zsebelt be. 270 szavazat szükséges az elnökséghez.

08:20 - Na de mi újság a CNN-en, az Indexen és a 444-en?

A CNN (Clinton News Network) International adását nézve véget ért a világ. A csatorna kommentátorai hisztérikusan estek egymás torkának, miközben morális és történelmi mélypontról sivalkodnak. Hilary Clinton még jó pár óráig nem szólal meg, kampányfőnöke John Podesta aludni küldte az eredményvárón tartózkodó Hillary-fanokat. Legkorábban 5-6 óra múlva szólalhat meg Clinton. Egyre biztosabb Donald Trump győzelme.

Átnézve az indexre és a 444-re konstatálnom kellett, hogy a szerkesztőségek harakiri-közeli állapotba kerültek. Csak tudnám min bánkódnak... Nem lett igazuk. Ebben sem. Sokadjára történik ez így, nem kell sajnálkozni. Párszor még beszámolnak ma a világ végéről, a nyugati világ összeomlásáról, gondolom a következő napokban a Peso(!) is bedől még párszor az index hasábjain. Annyiban valóban szomorú ez a végkimenetel, hogy az Európai Központi Bank is beleremeg majd a peso zuhanásába. Kellett nekik rosszul spekulálni...

07:45 - Trumpot 6 elektori szavazat választja el a Fehér Háztól

Az elektori állás 264-215 Trump javára. Kedves amcsi szavazatszámlálók! 7-re ígértétek a végeredményt! 20 órányi élő közvetítés után úgy érzem, hogy most már igazán hirdethetnétek győztest! Légysziiiii!!!

07:30 - Még mindig nincs végeredmény

A Poltico infografikája szerint még mindig 244-215 az elektori szavazatok aránya, melyek szerint Trump a befutó.

07:00 - Halálos lövöldözés volt egy kaliforniai szavazóhelyiségnél

Egy ember meghalt, három másik megsebesült kedden abban lövöldözésben, amely két, egymáshoz közeli kaliforniai szavazóhelyiség közelében történt. A kaliforniai hatóságok szerint nincs arra utaló jel, hogy az eset - amelynek pontos részleteit a rendőrségnek még nem sikerült feltárnia - összefüggne a választással. A hatóságok közölték: a feltételezett fegyveres elkövetőt holtan találták meg, miután egy karabéllyal agyonlőtt egy férfit és életveszélyesen megsebesített két nőt. Egy további sebesültet a helyszínen láttak el.

06:10 - Trump áttörte a "kék falat"

"Donald Trump nyeri az elnökválasztást Wisconsinban, áttörve az északi államok "kék falát", melyek megnyerése nélkül aligha lett volna reális esélye a végső győzelemre" - jelentette szerda hajnalban a Fox News. A hírcsatorna szerint a 10 elektori szavazatot jelentő Wisconsin mellett Trump Iowában is szerzett 6 elektori voksot az elnökválasztó elektori kollégiumban.

Így Trump már 254 elektori voksot szerzett a konzervatív, a republikánusokhoz húzó Fox News szerint, Clintonnak pedig 209 elektori voksa lehet. A CNN becslése 216-ra teszi Trump elektori voksainak számát, míg Hillary Clinton 209 elektor támogatásával bír.

05:45 - A hajrában lesz a legizgalmasabb. A két jelölt egyre közelebb kerül egymáshoz. Trumpnak már nem kell sok, hogy az Egyesült Államok 45. elnöke legyen.

Elektori szavazatok állása: Trump: 238; Clinton 209. Az elnökséghez 270 elektori szavazatra van szükség.

05:19 - Clinton majdnem egyenlít

A demokrata jelölt bezsebelte Kaliforniát és Oregont is. Az elektori állás: 216-197 Trump javára.

04:56 - Trumpé Florida! Ki gondolta volna ezt még délután?

Trump 197 - Clinton 131.

04:35 - Újabb elképesztő adatok az elektori kollégiumi szavazatok állásáról:

Trump 168 - Clinton 122. Ebből még bármi lehet.

04:00 - A jelenlegi elektori állás: 137-104 Trump javára

03:36 - Arkansas és Louisiana állam is Trumpé

Elektori állás: 137 - 104 Trump javára. Nemsokára a csatatér államokra kerül a sor. Most lesz csak igazán izgalmas a dolog.

03:34 - A képviselőházban a republikánusok megőrzik többségüket

A képviselőház mind a 435 tagját most választják. A 100 tagú szenátus 34 tagját választják meg az elnökválasztással párhuzamosan. Jelenleg mindkét házban a republikánusok vannak többségben, de a demokraták az eddigi eredmények szerint közel kerültek ahhoz, hogy a szenátusban többségbe kerüljenek. A szenátorokat hat, a képviselőház tagjait pedig két évre választják.

03:16 - Hihetetlen! Trump nyeri Texast, Nebraskát, Észak-és Dél-Dakotát, és Wyoming államot.

Állás: 129 - 97 Trump javára.

02:58 - Clinton: "bármis is történik ma éjjel, hálás vagyok mindenért"

02:53 - Az elektori kollégium állása 66-48

Még Trump vezet, Clinton azonban behúzta Rhode Island államot és D.C.-t. Trumpé lett Mississippi állam.

02:46 - Helyszíni szemle: GFG Marco Rubio eredményváróján

02:36 - Alabamát magasan nyeri Trump

Ezzel az elektori állás: 60-44 Trump javára. Vajon beteljesül Donald Trump álma? A képen a republikánus elnökjelölt egyik unokája éppen szépeket álmodik.

02:25 - Trump behúzta Tennessee államot

Ezzel az elektori szavazatok állása: 51-44 Trump javára.

02:15 -Fordult a kocka: Clinton behúzta Maryland, Massachusetts, New Jersey, és Delaware államokat. Trump azonban megszerezte Oklahoma és Dél-Karolina államokat. Ezzel az elektori kollégium állása: Clinton 44, míg Trump 40 szavazat.

Obama is mond pár jó szót a későn szavazóknak. Nemsokára urnazárás!

01:45 - Trump behúzta Nyugat-Virginiát is. Az elektori szavazatok állása: Trump-24; Clinton-3.

De messze még a vége! Addig is kis lazítás gyanánt Let's Say China!

01:40 - Kinek jó az alacsony és kinek jó a magas részvételi arány? Fodor Csaba válaszol:

"Az elmúlt években rendkívül látványossá vált az etnikai közösséghez tartozás „polarizáló hatása”. A részvételt is ilyen alapon érdemes szemlélni: a latin és afroamerikai közösségek magasabb részvétele bizonyos államokban Clintonnak, míg például a lecsúszó fehér középosztály vagy a rozsdaövezeti munkás rétegek magasabb részvétele máshol Trumpnak kedvezhet. De ahogy korábban utaltam is rá, minden a billegő és csatatér-államokon múlik, ráadásul a kampány folyamatos, a választás napján is lehet mozgósítani."

01:33 - Szakértői értékelés: Fodor Csabát, a Nézőpont Intézet elemzőjét kérdeztük arról, hogy kivel "járna jobban" Magyarország?

"Úgy vélem, az új adminisztráció új lehetőséget is jelent majd – függetlenül a nyertes személyétől. Kulcskérdés persze, hogy az új adminisztráció is konstruktív együttműködésre törekszik-e majd hazánkkal. Magyarország mindenesetre elkötelezett a NATO-tagság, a jól megtervezett és stabilitást szolgáló globális szerepvállalás, valamint az egyébként jól prosperáló magyar-amerikai gazdasági kapcsolatok további erősítése terén. A politikai kapcsolatokon viszont biztosan javítani kell. Ehhez persze az amerikaiaknak is meg kell értenie, hogy Magyarország, a magyar demokrácia immár „felnőtt”, sajátos érdekrendszer mentén gondolkodunk és vannak sajátos szempontjaink anélkül, hogy hátat fordítanánk az atlanti világ klasszikus értékeinek. Az egyik legfontosabb cél épp egy „új hidegháború” elkerülése. A kampány – kétségkívül ritkaságszámba menő – tartalmi elemei alapján úgy vélem, Donald Trump nyitottabb lehet ezekre a szempontokra és törekvésekre, viszont Hillary Clinton megválasztása esetén is fontos a konstruktivitásra törekvés – mindkét oldalról.

Trump megválasztása, de már önmagában egy „vállalható” eredmény is nagyon világos jelzés lenne a nyugati vezető elitnek – bal- és jobboldali orientációtól függetlenül. Ráadásul – bár emberileg sok rosszat lehet mondani róla –, Trump nem egy „vesztes-típus”, ha az elnökválasztást el is bukja, megalapozhatja egy anti-establishment mozgalom megalakulását, mely meghaladná a klasszikus demokrata-republikánus felosztást az amerikai politikában. Ha a belső gazdasági és társadalmi problémák – melynek részei egyébként a tömeges illegális bevándorlás legalizálására irányuló demokrata törekvések is – nem oldódnak, borítékolható lenne egy ilyen mozgalom hosszú távú sikeressége"

- mondta Fodor Csaba.

01:14 - Kentuckyt és Indiana államot Trump zsebelte be! Clinton nyert Vermontban. Gellérték élőben jelentkeztek a nagykövetségről.

01:00 - Szakértői helyzetértékelés: Fodor Csabát, a Nézőpont Intézet elemzőjét kérdeztük:

F:CS.: Rég volt ennyire tartalommentes a kampány. Elsősorban a jelöltekhez tapadó botrányok és a személyeskedés dominált a csörték során, a két vezető valódi terveiről összességében kevés szó esett. Bizonyos jelentések alapján az amerikaiak már-már pszichológiai értelemben is megviselte a totális kampány durva hangneme. Pedig valójában az USA fontos külső és belső kihívások előtt áll. Csak néhány példát említve: brutálisan átalakulnak a világgazdasági viszonyok, forronganak a globális hatalmi ütközőzónák, nem egy régiót instabilitás jellemez, az USA-t is érinti a tömeges illegális migráció, e mellett belső gazdasági gondokkal is küzd az ország és egyre ordítóbbak a társadalmi egyenlőtlenségek, a középosztály egy része leszakadóban van.

Friss felmérések alapján rendkívül sok választó az általa nem favorizált jelölttel szembeni ellenérzések miatt szavazott, és nem azért, mert szimpatikus lett volna neki a választott jelölt."

A választás kimenetele szempontjából az egyik vagy másik jelölt akár több százalékpontos országos előnye, illetve hátránya jórészt irreleváns. A küzdelem a billegő, illetve csatatér államok elektoraiért zajlik valójában, mely államok elektorai az egyes mérések alapján az összes elektor harmadát-kétötödét teszik ki. Ha lehet hinni a méréseknek úgy tűnik, Hillary Clinton lesz a befutó. Úgy vélem viszont, hogy akár Trump, akár Clinton nyeri a választást, egyiküktől sem várható hatékony kormányzás és gyors cselekvés. A „kívülről”, az üzleti életből érkező Trump számára az adminisztráció feltöltése, a bizonyos prognózisok alapján a demokraták kontrollja alá kerülő Szenátus, a Republikánus pártelit betartása és általában a politikai szférában való helytállás jelenthet akadályt. Clinton számára pedig az e-mail botrány vagy más ügyek eddig nem ismert szálai, valamint az Obama-párti – valójában Clintonnal szemben egyáltalán nem barátságos – demokrata körök jelenthetik a kihívást.

00:35 – Az első eredmények szerint Trump fölényesen vezet

Megérkeztek az első eredmények, melyek szerint Trump fölényesen vezet Clintonnal szemben. A republikánus jelöltre jelen állás szerint 75,5% szavazott, de nagyon messze még a vége.

00:30 - Mikorra várható végeredmény?

Magyar idő szerint hajnali 1 órakor derülhet ki az első 64 elektori voks sorsa. Ekkor zár Indiana másik és Kentucky nyugati fele, Florida nagy része, Georgia, New Hampshire, Dél-Karolina, Vermont és Virginia. Fél 2-re 102-re hízhat az elektori szavazatok száma, ugyanis addig lehet csak szavazni Észak-Karolinában, Ohióban és Nyugat-Virginiában.

Hajnali 2-re majdnem megháromszorozódhat, 292-re nőhet a már meglévő elektorok száma. Akkor zár ugyanis Alabama, Connecticut, Delaware, Washington DC, Florida nyugati része, Illinois, Kansas, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan nagy része, Mississippi, Missouri, New Jersey, Észak-Dakota többsége, Oklahoma, Pennsylvania, Rhode Island, Dél-Dakota keleti fele, Tennessee és Texas legnagyobb része is.

Fél 3-ig szavazhatnak Arkansasban, ami 6 újabb elektort jelent. Hajnali 3-kor pedig érkezik Amerika nyugati fele is. New York, Minnesota, Dél-Dakota nyugati része, Nebraska, Észak-Dakota és Michigan észak-nyugati csücske, Colorado, Louisiana, Új-Mexikó, Texas, Arizona, Wisconsin és Wyoming állammal együtt már 432 elektor sorsáról tudhatjuk majd, melyik irányba húz. 4 órára viszont már Iowa, Idaho nagy része, Utah, Nevada és Montana szavazói is eldöntik majd, kire teszik az ikszet.

5 órára érünk aztán el a nyugati partig. A legtöbb elektort adó Kalifornia, Idaho nyugati része, Oregon, Washington és Hawaii elektoraival együtt 535-re nő majd az összelektori szám. Ehhez csatlakozik utolsóként 6-7 óra körül Alaszka, az 538 elektori vokssal pedig kialakul a végeredmény.

Nyugi! Azért nem kell reggel 7ig virrasztani!

Ahogy a legutóbbi választásokon, vélhetően idén sem kell majd várni az összes elektori voksra ahhoz, hogy eredményt lehessen hirdetni. Hajnali 2-re az elektori szavazatok legalább felének eldől már a sorsa, a The New York Times kalkulációja szerint pedig a leginkább kiélezett államokból származó 106 elektori voks feléről fél 2-ig, 90 százalékáról pedig 3-ig döntenek az amerikaiak.

00:25 - Miamiben még csak fél 7 lesz de még hosszú sorok kígyóznak a szavazókörök előtt

00:12 - Gellérték a budapesti amerikai nagykövetségről élőztek facebookon. Colleen Bellék háza tájékán inkább Hillary-fanok az emberek

00:10 - CNN: a szavazók 70 százaléka fehér

A szavazók 70 százaléka fehér, 12 fekete, 11 százalék latino, 4 százalék ázsiai – mondja a CNN, az exit pollokat ismertetve. Négy évvel ezelőtt 72/13/10/3 volt a szavazók etnikai megoszlása.

00:05 - Egy kis csemege az előzetes eredményekből

A Fox News tájékoztatása szerint az amerikai választók 62 százalékát zavarja az, hogy Clinton külügyminiszterként a saját e-mail szerverét használta. A megkérdezettek 71 százalékát Trump véleménye zavarja a nőkről. 42 százalék azért szavazott a jelöltjére, mert erősen bízik benne, 31-nek vannak fenntartásai, 25 pedig utálja a másik jelöltet. 9 százalék szerint Clinton, 46 szerint Trump lesz jobb főparancsnok.

A CNN exit pollja szerint a szavazók 7 százaléka döntött az utolsó néhány nap, ezen kívül még 5 százalék az utolsó héten. 13 százalék októberben, 13 százalék szeptemberben, 62 százalék még régebben. A válaszadó szavazók közül tízből mindössze négy akar változást az Egyesült Államok politikájában.

23:36 - BRÉKING! Gellért is szavazott! A videóból kiderül, hogy kire. Így zajlik az eredményváró az amerikai nagykövetségen:

23:25 - Hillary vagy Trump? - Lomnici Zoltán válaszol

Gellérték ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogászt kérdezték az amerikai nagykövetség eredményváró partiján.

23:20 - George Bush nem szavazott egyik jelöltre sem

A délután folyamán még olyan sajtóértesülésekről lehetett hallani, hogy Bush és neje Hillary Clintonra szavaztak. A korábbi elnök (2001-2009) sajtósa azonban helyrerakta a médiát. A Wall Street Journal értesülései szerint a Bush család már két héttel ezelőtt szavazott, de az elnökválasztás rubrikáját üresen hagyták, csak a szövetségi törvényhozással kapcsolatban szavaztak.

23:05 - Elemzők: Trump győzelmét sokkal nagyobb piaci mozgások követnék, mint Hillary Clintonét

Az Oxfordi Egyetem Londonban működő gazdasági elemzőrészlege, az Oxford Economics szakértői az amerikai elnökválasztás várható piaci hatásairól kedd este összeállított - az eredmények ismertetése előtti utolsó - előrejelzésükben közölték: modellszámításaik alapján, ha Trump nyeri az elnökválasztást, a mexikói peso 10-22 százalék, a mexikói részvényárfolyamok 6-13 százalék közötti mértékben gyengülnének. Clinton győzelme esetén ugyanakkor 1,5-3 százalékos árfolyam-emelkedés várható a mexikói tőzsdéken. Az amerikai tőzsdeindexek 5,9-12,7 százalékkal esnének, ha Trump győz, és 1,5-3,2 százalék között emelkednének, ha Hillary Clinton költözhet a Fehér Házba. Nem csoda, hogy a legtöbb nemzetközi pénzintézet, köztük az Európai Központi Bank is Clinton győzelmét várják inkább.

22:48 - Gellért tudósítása az eredményváróról:

"Az amerikai nagykövetség eredményváró partit szervezett Budapesten. A nemsokára megjelenő hangulatjelentő videójából kiderül, hogy hány százalékon áll Trump. A nagykövet asszony pedig szebb mint valaha, szóval megéri kattintani! A nagykövet szerint a mostani elnökválasztás történelmi jelentőségű. Bár nem mondta ki, hogy kit támogat, de újságírói kérdésre megjegyezte, hogy eljött az ideje, hogy végre egy nő álljon az Egyesült Államok élén."

22:45 - BRÉKING! Clinton és Trump Colleen Bell székére pályáznak

22:44 - Mindenki megnyugodhat! A 888 munkatársai az amerikai nagykövetségről tudósítanak

Nemsokára videót is rakunk fel a hangulatról, Colleen Bell ruhájáról és magáról az eredményváróról. Gellért és Zsuzsi a helyszínről tudósítanak. Óriási választási party van kilátásban a legmasszívabb YOLO jegyében. Addig is itt egy kedves kép:

22:25 - Trump már nagyon izgatott

A republikánus elnökjelölt a Trump-toronyban várja az eredményeket családja körében.

22:11 - Előrejelzés: Clinton hat csatatér államban vezet a korai (előzetesen) szavazók között

A Votcastr közvélemény-kutató cég által helyi idő szerint kedd délután nyilvánosságra hozott, az előzetesen szavazókra vonatkozó adatsor szerint Clinton győzelme várható Coloradóban, Floridában, Nevadában, Ohióban, Pennsylvaniában és Wisconsinban. A Republikánus Párt jelöltje, Donald Trump csak Iowában számíthat győzelemre, ahol mindössze egy százalékkal előzi meg Clintont. A szóban forgó előrejelzés azonban óvatossággal kezelendő, mert az az előzetes szavazás jogával élő 42 millió polgár választási magatartása erősen különbözhet az összlakosságétól.

21:53 - Donald Trump feljelentést tett

Donald Trump kampánycsapatának helyszíni tapasztalatai szerint a nevadai Las Vegas egyik választóhelyiségében a múlt héten lehetővé tették, hogy a helyiség a hivatalos időn túl is nyitva tartson, hogy a korai szavazáson résztvevő, még várakozó emberek szavazhassanak. Nevada azon államok közé tartozik, ahol mód volt a korai szavazásra, s bár a szavazóhelyiségek reggel 8-tól este 8-ig tartanak nyitva, a törvény lehetővé teszi, hogy akik este nyolckor már sorban állnak, de még nem tudtak bejutni a szavazófülkébe, azok leszavazhassanak, vagyis a szavazóhelyiség nyitva maradjon. Óvásában Donald Trump azt kérte az illetékes választási bizottságtól, hogy a vitatott választási helyiségben leadott szavazatokat különítsék el és ne adják hozzá a többi vokshoz, a választási eredmények esetleges későbbi vitatása miatt.

20:42 - Guam szigetén Hillary Clinton nyerte a választást

Guam a Mariana-szigetvilág egyik szigete a Csendes-óceán nyugati részén, és nem szövetségi állama, hanem külső területe az Egyesült Államoknak, úgynevezett külbirtok. A guamiak amerikai állampolgárok, de szavazatuk az elnökválasztáson nem számít, mert nincs képviseletük az elektori kollégiumban. Ugyanakkor a szövetségi törvényhozásba küldenek képviselőt. Ennek ellenére a mintegy 540 négyzetkilométer nagyságú szigeten ugyanúgy megtartották az előválasztásokat is. Noha az országos eredménybe nincs beleszólásuk, a guamiak döntésére mégis odafigyelnek az Egyesült Államokban. Az elmúlt évtizedekben ugyanis mindig az nyerte meg az elnökválasztást, aki Guamon győzött. A fővárosban, Hagatnában lévő választási bizottság adatai szerint a szigeten 52 ezer a regisztrált választók lélekszáma, és közülük valamivel több mint 32 ezren jelentek meg az urnáknál. Elsöprő többségük, 71,63 százalékuk Hillary Clintonra szavazott. A republikánus jelölt, Donald Trump csak 24 százalékot kapott.

20:30 - Balhé van a szavazógépekkel Pennsylvaniában

Luzerne megyében 12 panasz is érkezett a szavazógépekkel kapcsolatban. A Fox News beszámolója szerint a hibáról beszámoló választók azt állították, hogy mikor Trumpra nyomták volna a gombot, a gép hibája miatt a szavazatot konfirmáló jelzés mégis Clinton oldalán villant fel.

19:35 - Már az űrből is szavaztak

Shane Kimbrough, a Nemzetközi Ûrállomás magányos amerikai asztronautája is leadta szavazatát.

19:30 - A részvételi arány már most rekordokat döntöget

De kinek kedvez ez? Clintonnak vagy Trumpnak? Előzetes politikai elemzések szerint Trump jobban járt volna az alacsony részvétellel. 4 és fél óra múlva zárnak az első szavazókörök, tehát 5 órán belül már előzetes eredményekről is számot tudunk majd adni.

19:20 - Trump mégsem olyan magabiztos?

A republikánus elnökjelölt úgy látszik megkapta az első titkos jelentéseket a szavazás állásáról. Valószínűleg nem állhat jól a szénája, hiszen egyből kamera elé ült, hogy szavazásra szólítsa fel a választókat.

19:10 - Trumpot kifütyülték, mikor manhattani szavazókörében leadta voksát

18:30 - Azért hatásvadász kampányvideókban még mindig Clinton viszi prímet, méghozzá hatalmas sikerrel

18:18 - A Fox News 15 perces telefoninterjút készített Donald Trumppal

A republikánus elnökjelölt végső üzenete az interjú alapján a következő: "Mindenki menjen el szavazni, a sajtó nem őszinte, a felmérések és közvélemény-kutatások sok szempontból hamisak." Az elnökjelölt az interjú során optimistának tűnt, előszeretettel sorolta azokat az államokat, melyekben valószínűsíthetően nyerni fog: "Iowa, Ohio, New Hampshire, nagyszerű helyek!" Trump szerint amennyiben elveszítené a választást az hatalmas idő és pénzkidobás lenne számára. Úgy érzi megváltoztatta ez az egész kampány. Az amerikai társadalom minden rétegével találkozott, és látja a reményt az emberek szemében, ezért szeretne segíteni nekik. "Nagyszerű emberekkel találkoztam az elmúlt hónapokban, nagy hatással voltak rám"- nyilatkozta Trump.

17:52 Donald Trump ígérete:

17:48 - Nigel Farage reméli, hogy a Brexithez hasonló nap lesz ez a mai az USA-ban

17:43 - Trump integet

17:30 - Donald Trump alelnökjelöltje, Mike Pence és felesége bicikliztek egy jót voksolás előtt

17:20 - Obama is szavazásra buzdítja az embereket, azonban nem ösztökél nyíltan Clinton támogatására

17:15 - Donald Trump szavazott

A milliárdos elnökjelölt nemrég adta le szavazatát a manhattani Midtown egyik szavazókörzetében. Nem sokkal korábban Trump-ellenes topless tüntetők zavarták meg a szavazókör nyugalmát. Riporterek kérdésére Trump azt nyilatkozta, hogy eddigi ismeretei alapján nagyon jók az előzetes eredmények.

17:03 - Meztelenkedő tüntetők zavarták meg a szavazást abban a New York-i szavazókörben, ahova Trump is be van jegyezve

Két topless nő, testükön provokatív feliratokkal zavarta meg a választók nyugalmát egy manhattani szavazókörben, pont ott, ahol Trump is leadja majd a szavazatát. A két Trump-ellenes meztelenkedő tüntetőt higgadtan kitessékelték a szavazókörből. Állítólag Trump is nemsokára a helyszínre érkezik.

16:48 - Egy kis számmisztika és egyéb érdekességek

Trump egész hétfőn fölényesen vezette a Google-kereséseket. A keresőmotor hétfői eredményei szerint Trump toronymagasan vezetett 38 államban Clintonnal szemben, ám keddre kiegyenlítődött az állás, sőt délre Clinton átvette a vezetést. Az a tény is érdekes, hogy bár Clintont tartják az esélyesebb jelöltnek, a Facebookon Donald Trump 4 millióval több követővel rendelkezik, mint a demokrata jelölt. A 888 olvasói az elmúlt napokban eddig mindig Trumpot hozták volna ki győztesnek. Vasárnapi kérdésünkre olvasóink 69.87%-a válaszolt úgy, hogy Trump nyeri az elnökválasztást. Hétfőn már csak olvasóink 58.35%-a válaszolta ezt. A mai eredmény eddig 62.44%- Trumpnak és 37.56% Clintonnak.

16:16 - Hillary támogatója, Lady Gaga náci lenne?

Az Infowars újságírói megdöbbentő egyezést találtak a náci egyenruhák és Lady Gaga tegnapi fellépőruhája között. Az énekesnő Hillary Clinton kampányrendezvényén szónokolt a demokrata elnökjelöltért. Természetesen valódi egyezés nincs a ruhák között, sőt míg a Trumpot támogató inforwarsosok így állítják be a helyzetet, addig a demokraták arról regélnek, hogy Gaga ruhája Michael Jackson 1990-es, híres Fehér Házba látogatós ruhájának a tökéletes mása. Lady Gaga amúgy az egyik legnagyobb Hillary fan. Twitter nevét Lady Gagáról #VoteHillary-re cserélte. Íme az ominózus Infowars poszt:

16:05 - Ismert tévés személyiség könyörög azért, hogy az emberek Clintonra szavazzanak

Bill Maher, ismert amerikai televíziós személyiség, politikai kommentátor, elemző, komikus azért könyörög, hogy az emberek Hillary Clintonra szavazzanak. A kommentátor twitterén kéri a jópolgárokat, hogy szavazzanak a demokrata elnökjelöltre még ha nem is kedvelik. "Nem szabad engednünk, hogy egy veszélyes őrült kezébe kerüljön a legfőbb hatalom" - írja Maher.

15:10 - Amerikai futballcsillagok támogatják Trumpot

Az NFL sztárja, a New England Patriots quarterbackje Tom Brady és a Patriots edzője Bill Belichick is állítólag Trump-ot támogatta szavazatával.

14:58 - Hillary Clinton férjével együtt már korán reggel leadta szavazatát

Hillary Clinton és férje, Bill Clinton volt elnök helyi idő szerint nyolc órakor jelent meg a New York melletti Chappaqua egyik iskolájában, ahol a választási helyiséget berendezték. Az elnökjelölt fotósok és kamerák kereszttüzében, széles mosollyal érkezett, láthatóan frissen - annak ellenére, hogy éjjel két óra körül fejezte be kampányzáró gyűlését Észak-Karolinában. A Clinton házaspár nem adott interjút, nem kommentálta a helyzetet. A demokraták alelnökjelöltje, Tim Kaine még korábban szavazott a virginiai fővárosban, Richmondban. Kaine szokásához híven elsőként próbálta meg leadni szavazatát, de a 99 éves Minerva megelőzte.

14:42 - Érdekes események a szavazás napján 1. rész

Ohio államban felvonultatták a Nemzeti Gárdát a szavazás nyugalmának megóvására. Mindeközben az FBI berkeiből kiszivárgott információk szerint a nyomozóhatóság tovább vizsgálja a Trump-kampány esetleges orosz kötődéseit.

14:38 - Moszkva is követi az elnökválasztás eseményeit

A Kreml fontosnak tartja az amerikai elnökválasztást, és más nemzetközi eseményekhez hasonlóan figyelemmel követi azt - közölte Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő keddi sajtótájékoztatóján. Mint fogalmazott: "annyira leszünk készek előrelépni az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolataink helyreállításában és fejlesztésében, amennyire az amerikai partnereink készek lesznek". Peszkov emlékeztetett rá, hogy Putyin több ízben is kifejezte Moszkva érdekeltségét a kétoldalú kapcsolatok fejlesztésében.

13:58 - Trump: "újra nyeregbe kerülhetünk"

A republikánus elnökjelölt a Fox News Fox&Friends rovatának elmondta, hogy úgy érzi sok kulcsfontosságú államot fog megnyerni. Bár még mindig a demokrata jelölt a favorit, Trump szerint bármi megtörténhet.

13:48 - A híres popzenész, John Legend is beszállt a kampányba. Clinton mellett tenné le a voksát:

13:08 - Így lelkesíti szavazóit Donald Trump:

11:15 – Így buzdít részvételre Hillary Clinton:

09:08 – Trump bizakodó a michigani választást illetően:

07:38 – Lezajlott az első szavazás Amerikában, már az eredményt is tudni lehet

Dixville Notchban pontban éjfélkor kinyitott a szavazóhelyiség, a hírek szerint nyolc szavazó voksolt, pár perc múlva bezártak és megszámolták az eredményt. A szavazatok megszámlálása után a bizottság megállapította, hogy négy szavazattal Hillary Clinton nyert a szavazókörben, a második helyezett pedig Donald Trump 2 vokssal.

07:08 – A szavazás előtt pár órával Clinton vezet

A Reuters és az Ipsos által végzett közvélemény-kutatás eredményei szerint Hillary Clinton 45:42 arányban vezet a közvetlen voksokat illetően, mely szerint az elnökséghez szükséges 270-nél jóval több, 303 elektor támogatására számíthat.

06:08 – Az amerikai zöldek vezetője szerint atomháború jöhet, ha Clinton lesz az elnök

Az amerikai zöldek vezetője, Jill Stein szerint katasztrofális következményei lehetnek annak, ha Clintont választják kedden elnöknek.

HÁTTÉR

Amerikai elemzők és republikánus források szerint az egész elnökválasztás alapproblémája az volt, hogy a republikánusok nem tudnak mit kezdeni a demográfiai változásokkal. Velük szemben a demokraták nagyon ügyesen szegmentálták a demográfiai változások miatt létrejött új célcsoportokat. A demokratáknak három fő célcsoportja volt a kampány során:

  1. kisebbségek
  2. egyedülálló, karrierista nők
  3. városi életformát élő fiatalok

Ezzel szemben Trumpnak már a kezdetektől az volt a célja, hogy kijjebb tolja a határokat. Az ő gondolatmenete alapján az eddigi establishment a hibás: így Bush a hibás azért, hogy jött Obama, ki a felelős azért, hogy megosztott lett Amerika. Ennek eredménye ez a kampány, melyben az ország 2/3-a közömbös, mindkét jelöltet rossznak tartják. Ha Trump elveszti a választást és a republikánusok továbbra is tanácstalanok maradnak a demográfiai változásokkal kapcsolatban, ha nem lesznek képesek szegmentálni és megszólítani az újonnan kialakuló demográfiai célcsoportokat, akkor Amerikában tulajdonképpen egypártrendszer lesz és a demokraták fognak dominálni.

Az egész kampány nagyon intenzív volt, ám ez a választók részvételi arányában a választás napjáig nem látszott. Az előzetes szakértői elemzések szerint a biztosabb befutó Clinton, és bár Trump faraghat hátrányából, a nőkre tett kijelentései sokak szerint kiütötték a versenyből. A kampányközi közvélemény-kutatások szerint az ő botránya jobban működött, mint Clinton email-botránya. Clinton kampánya Trump kék-galléros munkásokat megszólító kampányával szemben sokkal populárisabb volt. Egész Hollywoodot felsorakoztatta maga mögött. Lady Gaga, Miley Cyrus, Robert Downey Jr. és a fél Bosszúállók slepp kampányolt mögötte csöpögős videók hadával. Még a világ legjobb kosarasa LeBron James is Clinton mellett szónokolt Cleveland-ben, két nappal a választások előtt.

A Trump jelenség:

Trumpot igazából senki sem akarta. Azért tart ott, ahol, mert a középosztály kiábrándult a hagyományos republikánus jelöltekből, mert úgy érzik magukra hagyták őket. Trump igazából válságjelenség nem a megoldás. Az establishment bukását és a változásra, a politikai rendszer megújítására, megreformálására való igényt jelképezi. És ez az amerikai politikai igazi kritikája.

Az utolsó ígéretek:

A két elnökjelölt a késő éjjeli órákban - keddre virradóra - fejezte be utolsó kampánygyűlését. Hillary Clinton Észak-Karolinában, Donald Trump Michiganben zárta a kampányt. A Raleigh városban tartott kampányzáró előtt Clinton a pennsylvaniai Philadelphiában járt. A híres függetlenségi palota előtt (ahol az Egyesült Államok alapító atyái aláírták a függetlenségi nyilatkozatot és megkezdték az alkotmány kidolgozását) több mint harmincezer lelket számláló tömeg gyűlt össze. Barack Obama elnök és a first lady, Michelle Obama is beszédben buzdította Clinton támogatására a választókat. A philadelphiai nagygyűlés koncerttel zárult, Bruce Springsteen és Jon Bon Jovi zenélt. Raleigh-ben Lady Gaga fogadta az egybegyűlteket, s mielőtt énekelt, hosszan méltatta Hillary Clintont, rendkívül felkészültnek, az egyetlen alkalmas jelöltnek minősítette őt.

A demokrata elnökjelölt a kampányzárón is hosszan beszélt, s nagy hangsúlyt fektetett az amerikai értékrend megőrzésének fontosságára. Úgy vélte, hogy ezeket az értékeket a mostani választási kampányban "komoly kihívások érték", majd leszögezte, hogy a jövőbe vetett hite soha nem volt olyan erős, mint most. Clinton mindkét beszédében azt mondta: az ő Amerikája "reménységet sugároz, befogadó és nagylelkű", s arra kérte híveit, hogy erre az Amerikára adják voksukat. "Mi a szeretet vagyunk, Trump a gyűlölet" - fogalmazott a demokraták elnökjelöltje.

Donald Trump a michigani Grand Rapidsban, Mike Pence republikánus alelnökjelölttel együtt, szintén az éjjeli órákban zárta kampányát. Éjjel fél egykor, tehát már a választás napján lépett pódiumra, s ezzel köszöntötte a tömeget: "A mai nap a mi függetlenségi napunk. Az amerikai dolgozó emberek ma visszavágnak." Trump ismét munkahelyek teremtését ígérte. "Én leszek az amerikai történelem legnagyobb munkahelyteremtő elnöke" - fogalmazott. Majd megismételte elnökválasztási kampánya egyik fő gondolatát: az Egyesült Államok érdekei elsődlegességet élveznek.

 Trump kampányvideója a hajrában:

Clinton, Mesterházy Attila: hátországom- szintű, csöpögős-érzelmes kampányzáró videója:

A 888 is rákészült az elnökválasztásokra, csekkoljátok a videónkat:

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére