Alig várják a britek, hogy megszûnjön az EU-bíróság közvetlen hatásköre
2017.08.23. 12:58
Megszűnik az Európai Unió Bíróságának közvetlen hatásköre az Egyesült Királyságban azt követően, hogy a szigetország várhatóan 2019 tavaszán kilép az Európai Unióból – derült ki a brit kormánynak a bíróság jövőbeni hatáskörével kapcsolatban megfogalmazott, és szerdán ismertté vált állásfoglalásából.
Az Európai Unió Bíróságának hatásköre az egyik legfontosabb kérdés a kiválásról (Brexit) szóló, augusztus 28-tól folytatódó tárgyalásokon. Nem meglepő módon, az unió részéről a tárgyalásokat folytató Európai Bizottság úgy látja,
a Brexit után is szükség lesz a luxembourgi testület döntéseire, elsősorban az EU-s állampolgárok jogainak garantálására Nagy-Britanniában."
A brit kormány azonban elveti ezt a gondolatot, és többször is kijelentette, hogy a tárgyalások egyik sarokpontjának tekinti az EU-bíróság hatáskörének megszűnését az Egyesült Királyságban. Theresa May miniszterelnök azt hangoztatta, hogy
a Brexit után Nagy-Britannia kikerül a luxembourgi bíróság hatásköre alól, teljesen független és szuverén ország lesz."
A szerdán ismertté vált állásfoglalásban a brit kormány hangsúlyozta, hogy a kilépés után "különleges kapcsolatot" akarnak kialakítani az Európai Unióval, arra azonban "nincs szükség és nem is lenne helyénvaló", ha az EU-bíróság őrködne efelett.
A lehetséges egyéb modellek között említette a brit sajtó az egyeztető bizottságokat – amilyenek például Svájc és az EU viszonyában működnek – vagy a választott bírók bevonását. Utóbbira példa a Kanada és az unió közötti szabadkereskedelmi egyezmény.