Akár húsvétig is kormány nélkül maradhatnak a németek
2017.11.26. 15:08
A Frankfurter Allegmeine Sonntagszeitung német lap elemzése szerint akár jövő húsvétig elhúzódhat a következő német kormány megalakítása.
Az Angela Merkel kancellár vezette Kereszténydemokrata Unióban már eldöntötték, hogy egy újabb nagykoalíciót céloznak meg, és elvetették azt a gondolatot, hogy kisebbségi kormányt alakítsanak a testvérpárt bajor Keresztényszociális Unióval és a Zöldekkel, és minden egyes ügyhöz megpróbáljanak többséget szervezni a szövetségi parlamentben"
– írja a lap.
A kancellár csütörtök este dönthette el, hogy a Jamaica-koalíció helyett inkább a nagykoalíciót folytatná, melynek vezetője, Martin Schulz korábban kijelentette, semmi esetre sem fog össze a CDU-val. A párt nemsokára nagygyűlést tart, ahol a szakértők szerint meneszthetik a Brüsszelből hazahívott baloldali vezetőt.
Merkel azután került szorult helyzetbe, hogy a múlt vasárnap éjjel tartott tárgyalásokon a liberális FDP rácsapta az ajtót a kancellárra és bejelentették, nem hajlandóak folytatni a tárgyalásokat.
Ralf Stegner, az SPD egyik alelnöke elmondta, hogy a baloldali párt semmiképpen nem fogadja el az oltalmazott státuszt szerző menedékkérők családegyesítési jogának további korlátozását, és azt sem, hogy felső létszámhatárt vezessenek be a menedékkérők befogadásában.
Az ügyvezető szövetségi kormánynál úgy saccolnak, hogy hosszú menet lesz megegyezni a szociáldemokratákkal, akár húsvétig is eltarthat az új kormány megalakítása.
Németországban jelenleg egy ügyvezető kormány van, mely a konstruktív tartózkodás politikáját követi európai uniós ügyekben, vagyis nem hoz olyan döntéseket, amelyek korlátozhatják a következő kormány mozgásterét, és nem zár be ajtókat, amelyeket az előző nagykoalíció tárt ki.
A szeptemberi szövetségi választások után úgy tűnt, hogy a CDU/CSU a liberális FDP-vel és a Zöldekkel fog kormányt alakítani, azonban idővel világossá vált, hogy a lehetetlen lesz megegyezniük, akkor a nézetek közötti eltérés. A megrekedt tárgyalásokat azzal magyarázták, hogy a négy párt között nem alakult ki elég bizalom, és nem tudtak egyetértésre jutni Németország megújításáról.