Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Afganisztán újra a tálibok kezébe kerülhet, ami újabb menekültáradatot okozna

888.hu

2017.05.12. 22:58

Az USA hírszerzõ szervezeteinek fõbb tisztségviselõi sötét jövõt jósolnak Afganisztán számára. Elemzésük szerint a tálibok egyre több területet tudnak uralmuk alá hajtani. Ha felizzik a konfliktus, akkor rengeteg migráns indulhat el Afganisztánból.
WASHINGTON, KABUL, 22:58

Az USA hírszerző szervezeteinek főbb tisztségviselői sötét jövőt jósolnak Afganisztán számára. Elemzésük szerint a tálibok egyre több területet tudnak uralmuk alá hajtani. Ha felizzik a konfliktus, akkor rengeteg migráns indulhat el Afganisztánból.

Az afgán biztonsági erők helyzete biztosan romlani fog a jövőben a tálibok egyre fokozódó támadásai, a veszteségek növekvő száma, a szervezetlen utánpótlás és a gyenge tisztikar miatt"

– mondta az USA Kongresszusának nemzetbiztonsági bizottsága előtt Dan Coats, Nemzeti Hírszerzési Igazgató (Director of National Intelligence, DNI).

Az USA és a NATO 2014-ben befejezte hadműveleteit Afganisztánban, és átadták a stafétát az afgán biztonsági erőknek. Azóta az USA által támogatott afgán kormány elvesztette az ország területének 43 százalékát. Itt újra az iszlamista tálibok irányítják az életet – írja a DW.

Amennyiben nem változtatunk valamin, a szituáció egyre csak romlani fog és minden erőfeszítésünk kárba vész, amit befektettünk az évek alatt"

– mondta Vincent Stewart tábornok, a Védelmi Hírszerző Ügynökség (Defense Intelligence Agency, DIA) vezetője.

A NATO-nak jelenleg 13 450 katonája állomásozik Afganisztánban. Ebből 6900 amerikai katona és az őket kiszolgáló személyzet. A katonák elsődleges feladata a helyi tálib-ellenes erők kiképzése. Washington kiállított egy 1500 főből álló harcoló alakulatot is, ám ők nem a tálibok, hanem elsődlegesen az Iszlám Állam és az al-Kaida ellen küzdenek.

A régóta romló biztonsági helyzet ellenére csupán februárban került sor arra, hogy John Nicholson tábornok, az afganisztáni amerikai erők főparancsnoka csapaterősítést kért, hogy visszavethessék az egyre erőteljesebben támadó tálibokat. A NATO azóta megkérte tagállamait, fontolják meg, hogy csapatokat küldjenek Afganisztánba.

Ám ennek ellenére várhatóan tovább romlik Afganisztán biztonsági helyzete 2018-ban is, még akkor is, ha kisebb csapaterősítésekre sor kerülne – mondta Dan Coats a Kongresszus előtt. Kabul egészen addig küszködne a tálibokkal – miközben a nemzetközi közösség lélegeztetőgépen tartja az afgán kormányt –, amíg valamelyik fél végső győzelmet nem aratna, vagy az afgánok ki nem egyeznek a tálibokkal.

Pénteken Malcolm Turnbull ausztrál miniszterelnök elmondta, országa fontolgatja, hogy csapaterősítést küldjön Afganisztánba.

Nyitottak vagyunk arra, hogy megnöveljük az erőfeszítéseinket, ám mindenképpen át kell tekintenünk az ausztrál védelmi erők más elkötelezettségeit a régióban és a világban, mielőtt döntést hozunk"

– mondta Turnbull Sydney-ben.

Az ausztráloknak jelenleg 300 katonájuk állomásozik Afganisztánban.

Jens Stoltenberg a NATO főtitkára Angela Merkelnél is kilincselt csütörtökön. Stoltenberg azonban nem finomkodott, elmondta, hogy nem kiképzőkre van szükségük: minden csapaterősítést azonnal a frontra vezényelnének.

Jelenleg 1000 német katona van Afganisztánban. Merkel szerint nem tervezik több katona kiküldését.

Az afganisztáni válság elmélyülése újabb menekültáradatot eredményezhet és a migránsok egy része biztosan Európa felé venné az irányt.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére