A világ nõi vezetõi
2016.05.20. 22:38
Angela Merkelt mindenki ismeri, de a többieket? Jelenleg ezek a nők irányítják a világot. Tajvan első női köztársasági elnöke péntektől tölti be hivatalát.
Õ Horvátország első női köztársasági elnöke. Fiumeben született, gyerekkorát az Egyesült Államokban töltötte, de a főiskolát már Zágrábban végezte. 2012-ben bejelentették, hogy a HDZ őt indítja a következő elnökválasztáson. A 2014 decemberi első fordulóban 37,22%-kal második lett Ivo Josipovics korábbi elnök mögött. A január 11-i második fordulóban a szavazatok 50,4%-át kapta, ezzel ő lett Horvátország első női elnöke.
2009 júliusa óta Litvánia köztársasági elnöke. Egy ideig az Európai Unió pénzügyi tervezési és költségvetési biztosaként tevékenykedett. Fekete öves karatés!
Õ Chile 46. köztársasági elnöke. Jelenleg már második ciklusát tölt. Francia ősökkel büszkélkedhet.
Õ Bangladesh miniszterelnöknője 2009 óta. Apja, Sheikh Mujibur Rahman pedig Bangladesh első elnöke volt.
A Kínai Köztársaság első női elnöke. Lassan 60 éves lesz, de még soha nem adta a fejét házasságra.
Málta legfiatalabb köztársasági elnöke. Férjezett, egy lánya van. Tizenhat éves kora óta politizál.
Libéria miniszterelnöke, Afrika első választott női államfője és Libéria első választott női elnöke. Õ a második női fekete államfő a világon.
Mauritius első választott női államfője. Két gyere van, 69 éves.
Nepál első női államfője. Férje autóbalesetben halt meg, de állítólag az nem is volt annyira baleset, a pletykák szerint gyilkosság történt.
Norvégia miniszterelnöke. Tizenhat évesen diszlexiát diagnosztizáltak nála. Ennek ellenére, már akkor is remek beszédeket tartott.
Lengyel politikus, a Jog és Igazságosság párt miniszterelnök jelölte volt a 2015. novemberi parlamenti választásokon. Ezt megelőzően már egy évtizede parlamenti képviselő volt, de az áttörést Andrzej Duda sikeres elnökválasztási kampányának vezetése hozta el számára 2015 tavaszán.
2013-tól Dél-Korea első államfője. Apja katonai puccsal ragadta magához a hatalmat 1963-ban, anyját 1974-ben meggyilkolták. Apja halála után egy időre eltűnt a közéletből, de jelenleg őt tartják az ország legbefolyásosabb politikusának.
A Marhall-szigetek első női elnöke. Az Egyesült Államokban is tanult, valamint ő alapította a Marshall-szigeteki Egyesült Nők elnevezésű, nők jogaival foglalkozó csoportot.
.@AFP "Hilda Heine" (Pic via Australian Broadcasting Corporation) pic.twitter.com/GdlMfheXrO
— Ken Sugar (@ken_sugar) 2016. május 20.
Németország kancellárja. A világ egyik legbefolyásosabb emberének tartják, a Forbes 2015-ös listája szerint például a második legnagyobb hatalmú ember a világon, egyben a legbefolyásosabb nő. Doktori disszertációját kvantumkémiai témáról írta.
A Forbes magazin szerint, a kultúrát illetően Eszenyi Enikő a Vígszínház Kossuth-díjas színművész-rendező igazgatója a legbefolyásosabb nő Magyarországon. Ha többre vagytok kíváncsiak Enikővel kapcsolatban, olvassátok el a vele készült interjúnkat:
Eszenyi: Karácsonyra kislányként néger babát kértem