A V4-ek kitartanak a józan ész mellett és elutasítják a kvótákat
2016.08.22. 09:28
Szlovákia és Magyarország tavaly pert indított a kvóták ügyében az Európai Bíróságon. Azóta csatlakozott hozzájuk Lengyelország is, amely idén márciusban kezdeményezte a bírósági eljárást, Csehország pedig nemrégiben felvetette a jogi fellépés lehetőségét.
A vártnál jóval lassabban halad a Magyarország által indított per az Európai Bíróságon. Az ügy amiatt kezdődött, mert az Európai Unió Tanácsának bel- és igazságügyi formációja tavaly szeptember 22-én elfogadta, hogy az unió más tagállamaiba kell áthelyezni nagyjából 120 ezer olyan migránst, akik eredetileg Olaszországban és Görögországban nyújtották be menedékkérelmüket.
Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára a Magyar Időknek elmondta, hogy a Beata Szydlo vezette új lengyel kormány március közepén csatlakozott az eljáráshoz, fellépésével pedig Magyarország és Szlovákia érveit erősíti.
A menekültek szétosztásáról szóló határozat mellett legelőször Görögország állt ki, majd gyorsan csatlakozott hozzá Olaszország és Németország is, ugyanis már ők is belátták, nem tudnak ekkora mennyiségű migránst ellátni és elhelyezni.
A kvóták bevezetését támogatta a bevándorlás által igencsak érintett Svédország, a merényletek tépázta Franciaország, valamint Belgium is. A híresen nagy migránssimogató Jean-Claude Juncker által vezetett Európai Bizottság kapott az alkalmon, és gyorsan beállt a kvótát támogató országok mögé.
Völner szerint az unió nyugati részének több szereplője ragaszkodik a migránsok elosztásához, a keleti országok azonban inkább a maguk útját járnák ebben a kérdésben.
Ha a luxembourgi testület elfogadná a magyar, azaz a visegrádi álláspontot, akkor a migránsok elosztásához a tagállamok egyhangú döntésére lenne szükség, nem volna elegendő a többség szava. Ez egyúttal azt is jelentené, hogy ezentúl az unió valamennyi tagállamát vétójog illetné meg a migránskérdésben, ami az EU jövője szempontjából sem volna mellékes."
– fogalmazott a Völner Pál államtitkár.