A tüntetők saját államot alapítottak Seattle-ben – két nap alatt megbukott
2020.06.12. 17:00
Hogyan alakult meg és hogyan vizsgázott első hetében a világ első Nyílt Társadalom alapú állama?
A nyugati parti Antifa a kommunizmussal kísérletezett, és ami kisült belőle, az talán felnyitja a marxista fiatalság szemét: bevezetés a tervgazdaság működésébe, gyakorlat.
Csáz
A marxista utópiát, az úgynevezett Capitol Hill Autonomous Zone-t (a továbbiakban az MTA földrajzi nevek államokra vonatkozó magyarítási szabályait figyelembe véve: Csáz) a Black Lives Matter-tüntetésen részt vevő antifasiszta és fekete tüntetők alakították ki Seattle belvárosában.
A tüntetők május 28-án vették be a belvárost, egész pontosan 6 blokkot és egy seattle-i közparkot, majd néhány heves, a rendőrséggel folytatott összecsapás után – melynek során utóbbiak bőven használtak könnygázt és vízágyút – a város polgármestere is behódolt az időközben általános civilizációs alapnormává váló meghunyászkodásnak, és 30 napra megtiltotta a városban a könnygáz használatát, valamint kivonta a rendőrséget a régióból:
A tüntetők néhány nap önfeledt ünneplés után elhatározták, hogy kialakítják a világ első olyan önálló államát, mely a Nyílt Társadalmon alapszik: június 8-án, vagyis hétfőn hivatalosan is megalakították országukat, és annak ellenére, hogy
Amerikában az alkotmány szerepe jóval hangsúlyosabb, mint az európai demokráciákban: nagyjából olyan szerepe van, mint itthon a Szent Koronának, emiatt a demokrata szavazók egy radikális rétege egyenesen eltörölné azt.
Az autonóm régióban az „állami” szolgáltatások természetesen ingyenesek, valamint a víz, az áram és az élelmiszer is. A munka önkéntességi alapú.
Elsőként kialakították az élethez feltétlenül szükséges, egzisztenciális létesítményeket: egy baseballpályából relaxációs központ lett, egy kávéházból pedig „közösségi színpadot” alakítottak ki, ahol bárki felszólalhat.
A problémák
Az ingyenes élelmiszer már a második nap elfogyott, úgyhogy a csoport Subreddit-oldalán 48 órán belül megjelentek a „hozzatok kaját, lehetőleg vegánt” üzenetek, és az a groteszk helyzet alakult ki, hogy hazaküldték állampolgáraikat élelmiszerért.
Az ingyenes vízzel és árammal is az volt a baj, hogy az ugye értelemszerűen kívülről érkezett, és miután azért senki nem fizetett, a szolgáltató úgy döntött, hogy akkor ő ezt most lekapcsolná. Ez a veszély egyébként továbbra is fennáll, de egyelőre még csak a figyelmeztetéseket kapják.
A tüntetők egyébként 5 nap alatt az összes korábbi elvükkel szembementek:
- Az Antifa jelszava a „No Borders, Just People”, vagyis „Nincsenek határok, csak emberek”, a helyzet viszont az, hogy a harmadik nap már fizikai határokat kellett állítaniuk fegyveres őrséggel.
- A másik dolog is ehhez kapcsolódik: ugyan az elmúlt években mást sem csináltak, csak a fegyvertartás ellen tiltakoztak, a határőrségüket automata fegyverekkel látták el.
- Élesen kritizálták Donald Trump migrációs politikáját, ehhez képest a határzár életbe lépése után rögtön leállították a migrációt, új lakókat már nincs kapacitásuk bevenni.
- Elméletileg „szervezett anarchiában” élnek, ám a valóságban egy helyi fekete banda már az első nap átvette a vezetést a városban: fegyveresen járják a várost, és gyakorlatilag azt csinálnak, amit akarnak: az egyébként erőteljesen baloldali érzelmű helyi rendőrség szerint nőket erőszakolnak és embereket kínoznak odabent, de ugye ők onnan ki vannak tiltva.
Biztosak vagyunk benne, hogy nem utoljára hallunk Csázról, de egyelőre zárjuk le annyival, hogy a város polgármestere a saját rendőrségét a Twitteren próbálta cáfolni, mert az autonóm régió szerinte csak egy ártatlan, békés közösségi kísérlet.