A terroristák már Európában vannak
2016.03.12. 10:19
A német szövetségi rendőrség feje szerint itt az ideje, hogy Európa létrehozzon egy nemzetközi adathálózatot a bűnügyi és terroradatbázisai megosztására, máskülönben az unió képtelen lesz érdemben fellépni a rá leselkedő veszélyekkel szemben. A főrendőr szerint ugyanis félő, hogy a dzsihadisták Európában terrorhálózatokat alakítanak ki.
Ezek az emberek Irakban és Szíriában ismerték meg egymást, kapcsolataikat és forrásaikat Európába visszatérve is fenntartják."
Leleplezésük érdekében meg kell erősíteni az uniós országok adatbázisai közti adatcserét a német rendőrfőnök szerint, jelenleg ugyanis csak a 28 tagállam fele osztja meg egymással a bűnügyi nyilvántartásaiban szereplő DNS- és ujjlenyomat mintákat. Pedig az adatok megosztása már a párizsi merényletek után felmerült, ezt pedig csak sürgetőbbé tette, hogy az Europol közölte: kb. 5000 dzsihadista lehet jelenleg Európában, akik mind megfordultak és harcoltak a Da'es kötelékeiben Szíriában vagy Irakban. Az európai rendőrség szerint ők a menekültáradatot kihasználva jutottak vissza a kontinensre.
Az Europol vezetője szerint nemcsak a terrorsejtek által végrehajtott, a párizsihoz hasonlóan nagy tömeget érintő összehangolt támadásoktól kell tartani, de az egyéni akciók lehetősége is számottevő. Ennek megelőzése érdekében még tavaly létrehoztak egy Európai Terrorelhárítási Központot, de a brit titkosszolgálatok szerint ez nem sokat ér, hiszen az Iszlám Állam által a dzsihadisták rendelkezésére bocsátott hamis útlevelekkel a terroristák képesek átszivárogni a határellenőrzéseken.
Az EU biztonságpolitikai együttműködésének korszerűsítése és adatbázisainak összehangolása egyébként már 2014-ben is felmerült, igaz, akkor a kibontakozó orosz-ukrán konfliktus kapcsán. A szakértők már akkor megállapították, hogy az uniós tagországok közti együttműködés elégtelen, a külső fenyegetésekkel szembeni fellépés egyáltalán nem összehangolt. A szorosabb együttműködés legnagyobb akadályainak akkor a németeket látta a nemzetközi közösség, akik az Oroszország elleni szankciók erejét is aláásták azzal, hogy újabb energetikai megállapodást kötöttek az oroszokkal és előkészítették az Északi Áramlat második vezetékéről szóló megállapodást, amelyet végül 2015-ben alá is írtak.