Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A terroristák legújabb generációja

Tóth Hanna

2016.04.09. 17:08

A legutóbbi robbantásokat Európában a terroristák egy olyan új generációja követte el, akikkel kapcsolatban a korábbi értelmezések nem elegendõek ahhoz, hogy megállítsák õket.

Faríd Zakaria szerint a mostani terroristák nem elsődlegesen vallási fanatikusok, akik később radikálissá váltak, hanem elsődlegesen radikálisak, akik később váltak vallási fanatikusokká. A különbség felismerésére köztük és a korábbi al-kaidás generáció között kiemelkedő fontosságú a terroristák elleni harcban.

Nézzük csak meg azt a két testvért, akik megtervezték és véghezvitték a brüsszeli bombatámadást, Ibrahim és Khalid Al-Bakraouit. Munkás bevándorló család fiai, akik nem voltak különösebben vallásosak, viszont korán a bűnöző életmód mellett tették le voksukat. Húszas éveik közepén már  fegyveres rablásokban vettek részt és úgy tűnik a börtön évek alatt vagy azt követően választották a dzsihadista utat. Abdelhamid Abaaoud a párizsi támadások főkolomposa pedig rendszeresen fogyasztott drogokat és ivott, ahogy sok más terrorista társa is. A New Statesman 2014 augusztusában számolt be róla, hogy két brit 22 éves dzsihadista, mielőtt elhagyta volna Birminghamet Szíriáért vásárolt 1-1 példányt az „Iszlám Kezdőknek” és a „Korán Kezdőknek” című művekből.

Rik Coolsaet belga kutató rendkívül alapos tanulmánya hívja fel a figyelmet arra, hogy milyen különbség van a dzsihadisták legújabb hulláma és azok között, akik 9/11 előtt  csatlakoztak az Al-Kaidához. Az európai dzsihadisták átlagéletkora 2001 és 2009 között 27-28 év volt, ma a 20-hoz állnak közelebb. Egy évtizeddel ezelőtt évekbe tellett, hogy valaki vallási doktrinerré válása után dzsihadistává váljon. Manapság az Iszlám Államhoz sokszor hirtelen módon csatlakoznak, mindenféle vallásos háttér nélkül.

A mostani terroristák radikalizálódása a hősiességről, erőszakról és a halálról való fantáziálás körül megy végbe,

nem valláselméleti utópiák révén, mint korábban. Így lehet az Iszlám Állam az öncélú erőszak ünneplésének utolsó csapata. A radikalizálódó fiatal elkövetők sokszor lázadoznak jámborabb és egyben hagyományosabb szüleik ellen. Bizonytalanok identitásukban, mert az sem a származási országéhoz, se  az újhoz nem kapcsolódik. Így a lázadó, bűnöző létet, az abszolút tiltott kalandot, a dzsihádot választják az élet helyett.

Zakaria szerint ennek felismerése azért fontos, mert

az új típusú terrorista képét rajzolhatjuk meg. A terroristáét, aki kevésbé a vallás révén kapcsolódik a terrorhoz, sokkal inkább eszközként fogja fel azt a modern világgal szembeni lázadás érdekében.

Ez azonban nem jelenti azt Zakaria szerint sem, hogy a muszlimoknak ne kéne harcolniuk a radikális iszlám ellen, ami valóban rákként terjed közösségeikben. Inkább azt sugallja, hogy a nyugati rendvédelemnek, amely mecseteket hallgat le, muszlim közösségi központokban járőrözik, harcol a fundamentalisták ellen, talán szükséges lenne, hogy ezek mellett vagy épp ezek helyett bárokban, drog sétányokon, munkanélküli központokban

is lecsapjon azokra a potenciális személyekre, akik sokkal hamarabb radikalizálódnak, még mielőtt iszlamizálódhatnának.

(Washington Post)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére