A terror áldozatai örökre megbélyegzettek lesznek
2016.08.26. 19:28
Éhhalál várt volna az ötéves Umarra, a Boko Haram iszlamista csoport egyik harcosának fiára egy északkelet-nigériai menekülttáborban, ha Fatima Salisu nem veszi gondjaiba a kisfiút — írta pénteki riportjában az AFP francia hírügynökség a Nigériában dzsihadisták által elrabolt tízezrek sorsáról beszámolva.
Amikor megkérdeztem egy katonától, hogy örökbe fogadhatom-e a kicsit, gúnyosan nevetett, és azt mondta, inkább hagyni kellene meghalni és kidobni a szemétbe."
– emlékezett vissza az asszony.
A konfliktus új kasztot szült az észak-nigériai társadalomban; a dzsihadisták által elrabolt fiatal férfiak, nők és gyermekek tízezrei váltak a szegények között a legszegényebbé, ők lettek a kitaszítottak kasztja.
A 25 éves Fatima Salisunak megesett a szíve a kisfiún. A nő most özvegy és maga is menekült. Több mint egy évig élt az iszlamisták fogságában. Kényszerítették, hogy menjen hozzá a szélsőségesek egyik harcosához. Egy kislánya is született a férfitól, de a kisgyerek meghalt. Fatima "férje" halála után tudott elmenekülni a szélsőségesektől. A nő most menekülttáborban él.
Az ENSZ Gyermekalapjának csütörtöki jelentése szerint a 2,6 millió nigériai menekült fele gyermek. Összesen 475 ezer gyermek szenved súlyos alultápláltságban, háromszor többen, mint januárban, és 20 ezer nigériai gyermeket szakított el a 2009 óta tartó konfliktus a családjától — tette hozzá az UNICEF.
Csak a dalori táborban, Borno állam központja, Maiduguri mellett, mintegy ötvenezren élnek, de Fatima Salisu és fogadott fia elkülönülten él a többiektől.
Nem szabad közel mennem hozzájuk, mindenki megvetéssel néz rám. Én még csak elviselem a gúnyolódásokat."
– mondta a fiatalasszony, de aggódik Umar és a táborban élő hasonló helyzetű gyermekek miatt.
Megverik őket, nem játszhatnak a többiekkel. Ez fáj. Ha ezt megengedjük, a harag megváltoztatja őket, és súlyos veszélyt jelentenek majd a társadalomra."
A szakértők figyelmeztetnek a Boko Haram egykori foglyai és a többi nigériai között mélyülő szakadékra is.
A Csád-tó térségében elfoglalt városokban a Boko Haram emberek tízezreit tartotta fogva hónapokig, amíg a hadsereg ki nem szabadította őket. A férfiakat rendszeresen agyonlőtték, a kiszabadított nőket viszont a társadalom kiközösíti, gyermekeikre leendő fegyveresekként tekintenek.
A lázadók gyermekeinek kitaszítása akadályozza a megbékélési és rehabilitációs folyamatot, és automatikusan befolyással lesz az esetleges radikalizálódásukra."
– magyarázta Hilary Matfess, a virginiai Védelmi Elemzések Intézetének (IDA) elemzője, a térség szakértője.
Nagyon sok nőt raboltak el, a legismertebb példa a 2014 áprilisában elhurcolt chiboki diáklányok esete, de sokan önként csatlakoztak a Boko Haramhoz."
– mondta az elemző.
A városok fegyveres felszabadításakor
szinte lehetetlen különbséget tenni azok között, akiket elraboltak, és azok között, akik önként álltak be közéjük, ami miatt a bizalmatlanság és ellenségeskedés légköre uralkodik. Megszakadt a bizalom a közösségek között."
– mondta az elemző.
Még a családokban is érezhető a számkivetettség.
Mindenki azt hiszi, hogy szándékosan mentünk férjhez a Boko Haram fegyvereseihez, pedig kényszerítettek minket."
– mesélte könnyek között a 27 éves Hafsa Ibrahim, akit a Borno államban fekvő Bamában raboltak el, és kényszerítették hozzá egy terroristához.
A hatóságok közbelépésére lenne szükség.
Szeretetet kell mutatnunk az ártatlan gyermekek iránt, és támogatnunk kell a szintén ártatlan anyjukat."
– mondta Borno kormányzója, Kashim Shettima még tavaly májusban. Ellenkező esetben "örökölni fogják" az apjuk haragját — figyelmeztetett.
Nigéria északkeleti részében azonban az emberek továbbra is meg vannak győződve arról, hogy "a rossz vér" nemzedékről nemzedékre öröklődik.
A kígyó gyereke kígyó."
– tartja egy helyi szállóige.
(MTI)