A szír hadsereg Tadef visszafoglalásával elért a török hadsereg vonalaihoz
2017.02.27. 22:58
A szíriai hadsereg visszafoglalta a kulcsfontosságú Tadef városát Aleppó tartomány északi részén az Iszlám Államtól. Ezt követően pedig a szír kormányerők megkezdték annak az al-Bab városának az ostromát dél felől, amelyet északról a török hadsereg már részben elfoglalt.
A szír hadsereg területi parancsnokának tájékoztatása szerint Tadef város elfoglalásával a szíriai hadsereg ellenőrzése alá került az összes közlekedési és utánpótlási útvonal Aleppó keleti részében. Ugyanakkor a város birtokba vételével megnyílt a szír kormányerők számára az egész terület visszafoglalásának lehetősége is az ISIS fegyvereseitől.
A város délkeletre fekszik attól az al-Bab városától, amelyet a közelmúltban foglaltak el török erők és az általuk támogatott török etnikumú iszlám felkelő csoportok az Iszlám Állam terroristáitól.
A szíriai hadsereg tavaly decemberben indította el azt a széles körű támadást a tartomány északkeleti részén, amelynek az eredményessége révén mostanra a katonai erők már Aleppótól 600 km-re keletre is visszaállították a szír állam fennhatóságát.
A beszámolók szerint a szír hadsereg az offenzívát most az al-Bab város déli peremeit megszállva tartó helyi iszlám szélsőséges csoportok állásai elleni ostrommal folytatja.
Szíria nemcsak visszafoglalta a kelet aleppói területeket az Iszlám Állam szélsőséges fegyvereseitől, hanem ezzel az útját állta a török támogatású helyi iszlamista csoportok terjeszkedésének is a térségben.
A törökök, számára al-Bab elfoglalása azért stratégiai fontosságú, mert ezáltal elvágnák az összeköttetést az észak-szíriai és az észak-iraki kurd fegyveres felkelő csoportok területei között.
A szíriai hadsereg pedig al-Bab ellenőrzését azért akarja minél előbb, hogy ezáltal teljesen megszüntesse észak felől az iszlám szélsőséges fegyveres csoportok visszavonulásának a lehetőségét Deir-ez-Zór, illetve Rakka irányába egyaránt.
Azt nem lehet tudni, mit hoz a közeljövő a szíriai kormány és a törtök állam Észak-Szíriában jelen levő erői között. Egy dolog viszont hosszú távon egyértelmű: a szír kormány szerint a török hadsereg engedély nélkül van jelen a szuverén országnak számító Szíria területén.
A szír kormány szerint az is a szuverenitás megsértésének számít, hogy Törökország az általa jelenleg megszállt területek határán falat tervez építeni, úgymond azért, hogy ezzel biztonsági zónát hozzon létre.