Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A szír hadsereg napokon belül lerohanja Aleppót

888.hu

2016.09.23. 19:28

Legalább 70 halottja van az észak-szíriai Aleppóban a felkelõk kezén lévõ negyedek elleni intenzív bombázásoknak, és több mint 40 épület megsemmisült péntek reggel óta.
ALEPPÓ, 19:28

Legalább 70 halottja van az észak-szíriai Aleppóban a felkelők kezén lévő negyedek elleni intenzív bombázásoknak, és több mint 40 épület megsemmisült péntek reggel óta – adta hírül Ammar as-Selmo, a Szíriai Polgári Védelem nevű, "fehérsisakosoknak" is nevezett csoport helyi vezetője.

A bombázások a Szíriai Polgári Védelem Kelet-Aleppóban lévő négy központjából hármat romboltak le, ezzel megszakították a mentőmunkálatokat végző csoport tevékenységét. A támadások megsemmisítették a csoport üzemanyagraktárát is – ismertette Selmo. Hozzáfűzte: a csoport tevékenységét fel kellett függeszteni az üzemanyaghiány, felszerelésük megsemmisülése, valamint a bombázás intenzitása miatt.

A damaszkuszi rezsim harci repülőgépei már második napja nagyszabású légi támadásokat hajtanak végre a felkelők és kormányerők közt megosztott városban.

Aleppó bombázása és ágyúzása még hosszabb ideig is eltarthat, utána a hadsereg földi offenzívát tervez a felkelők kerületei ellen – közölte a nap folyamán a szíriai állami hírügynökség egy névtelenül nyilatkozó szíriai katonai tisztségviselőre hivatkozva.

Damaszkusz hétfőn felmondta a Moszkva és Washington által kimunkált korábbi, egyhetes fegyvernyugvást.

A Right Livelihood Award Alapítvány csütörtökön közölte, hogy a szíriai polgárháborúban a civilek megmentéséért dolgozó "fehérsisakosok" kapták idén az egyik Alternatív Nobel-díjat. A díj bírálóbizottsága kiemelte azt a "kivételes bátorságot, érzékenységet és humanitárius elkötelezettséget", amellyel a "fehérsisakosokként" ismertté vált szervezet dolgozik a polgárháború bajbajutottjainak mentésén. A 2013-ban alapított csoportban, amely az infrastruktúra helyreállításában is részt vesz, jelenleg 3 ezer helyi önkéntes dolgozik. A Right Livelihood Award alapítvány szerint mintegy 60 ezer ember köszönheti életét a fehérsisakosoknak, míg önkénteseik közül több mint 100-an vesztették életüket munka közben. Most először kapta az elismerést szíriai díjazott.

Súlyos harcok dúlnak

A szíriai harcokat nyomon követő Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) jelentette, hogy Aleppóban legalább harminc légi támadás történt az éjszaka folyamán és péntek reggel.

A lázadók kezén lévő Fardusz városnegyedben legkevesebb három ember életét oltották ki, a sebesültek száma pedig több tucatra tehető. Rámi Abder-Rahmán, az OSDH igazgatója szerint tartani lehet attól, hogy nőni fog az áldozatok száma, mert sokan vannak még a lebombázott épületek romjai alatt.

A szíriai gépek hordóbombákat dobnak le, míg az orosz gépek légicsapásokat mérnek ezekre a negyedekre - mondta a londoni székhelyű szervezet vezetője.

Egy névtelenül nyilatkozó magas rangú szíriai katonai illetékes megerősítette az AFP hírügynökségnek, hogy a hadsereg elkezdte Aleppóban a felderítési hadműveletet, a bombázást és a tüzérségi támadásokat. Úgy fogalmazott, hogy

a harcok órákig, de akár napokig is eltarthatnak, mielőtt megkezdődik a szárazföldi hadművelet, és ennek időzítése a légicsapások eredményétől és a helyszíni helyzettől függ".

A szíriai hadsereg csütörtök este jelentette be, hogy új, nagyszabású offenzívát kezd Aleppó ellenzékiek ellenőrizte keleti részei ellen. A hadsereg felszólította a civileket, hogy kerüljék el a városnak azokat a részeit, ahol lázadók, damaszkuszi szóhasználattal élve, "terroristák" tartózkodnak. A hadsereg emellett azt állította, hogy kiléptetési pontokat állított fel azoknak a civileknek és lázadóknak, akik el akarják hagyni Aleppót.

John Kerry amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az elmúlt napokban többször tárgyalt a tűzszünet helyreállításáról, de egyelőre nem vezettek eredményre a megbeszélések.

A Szaúd-Arábia által támogatott szíriai ellenzéki csoportokat tömörítő Tárgyalási Főbizottság (HNC) egyik tárgyalója kijelentette: nincsenek arra utaló jelek, hogy Oroszország érdekelt a tűzszünetben. Utalva az amerikai álláspontra, miszerint a szíriai repülőknek a földön kell maradniuk a fegyvernyugvás érdekében, Kodmani leszögezte: a damaszkuszi rezsim csak akkor rendeli el ezt, ha "hiteles veszélye van a megtorlásnak".

Az Interfax orosz hírügynökség Gennagyij Gatilov orosz külügyminiszter-helyettesre idézve közölte: pénteken sem fog megállapodás születni Washington és Moszkva között Szíriával kapcsolatban, aminek a legfőbb akadálya az amerikai álláspont.

Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszter eközben kijelentette: az utóbbi napokban bombázásai Aleppóban rámutatott arra, hogy a szíriai kormány és szövetségesei meg akarják osztani a közel-keleti országot.

Egyes nyugati vélemények szerint Moszkva célja Bassár el-Aszad szíriai elnök kormányának a megszilárdítása, és az ország csak egy részének a visszafoglalása, mivel Oroszország nem érdekelt Szíria egyesítésében, az Iszlám Állam elleni harc is másodlagos szempontot képvisel.

A szíriai polgárháború öt évében eddig 300 ezernél több ember halt meg, és az országban súlyos humanitárius válság van.

Az OSDH internetes oldalán felhívta pénteken a figyelmet arra, hogy éppen két évvel ezelőtt, 2014. szeptember 23-án kezdődött meg az amerikaiak vezette nemzetközi koalíció beavatkozása Szíriában. A szervezet összesítése szerint a katonai szövetség légicsapásaiban 6213 ember halt meg, közülük 611 civil volt, beleértve 163 gyereket és 90 nőt. A többi áldozat az Iszlám Állam és Dzsabhat Fatah as-Sám (korábbi nevén an-Nuszra Front) dzsihadista szervezet, illetve a hadsereg vagy a vele szövetséges csoportok fegyverese volt.

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére