A szélsõséges iszlám betette a lábát a német felsõoktatásba
2018.06.30. 20:00
Németország évek óta önként dugja a fejét a hurokba, úgy látszik, hogy ez immár szokásukká vált. Ezúttal pénteken szavazott a berlini Humboldt Egyetem felügyelőbizottsága arról, hogy elindítsanak-e egy iszlám teológiával foglalkozó intézetet az egyetemi kereteken belül. Végül zöld utat kapott az intézetalapítás ötlete.
A felügyelőbizottság vezetője szerint mindez mérföldkő a patinás egyetem fejlődésében. Az ott megvalósuló iszlám teológiai képzés során imámokat, muszlim teológusokat, vallási vezetőket fognak képzeni. A liberális berlini városvezetés el volt ragadtatva az ötlettől és 13 millió eurót biztosított az egyetem számára az új intézet létrehozását biztosítandó. Összességében ez lesz a hatodik hasonló intézmény Németországban – írja a Deutsche Welle.
Az egyetem vezetője, Sabine Kunst szerint ezzel a Humboldt elismeri társadalmi felelősségét és integrálja az iszlám teológiát az interdiszciplináris akadémiai hálózatába.
A berlini városvezetés ettől az intézettől reméli a muszlimok integrációjának felgyorsítását.
Az egyetem döntését váratlan helyről is érte kritika. Seyran Ates berlini liberális muszlim jogász szerint a Humboldt óriási hibát követett el, ugyanis az új intézet vezetésében számos keményvonalas muszlim csoport képviselője van jelen, és nekik nagy befolyásuk lesz az intézetben dolgozó professzorok kiválasztásában.
Nemcsak amiatt vagyunk kritikusak, mert keményvonalas és fundamentalista csoportok ülnek ennél az asztalnál"
– írta az ügyvéd a Humboldtnak szóló nyílt levélben,
hanem azért is, mert egy [ott helyet foglaló] síita csoport direkt és indirekt módon is támogatja az antiszemitizmust, mivel minden évben megünnepli az Al Quds napját."
Az intézmény vezetésében a Németországi Muszlimok Központi Tanácsának (ZMD), a Berlini Iszlám Szövetségnek és a Németországi Síita Közösségek Egyesületének (IGS) tagjai is döntéshozói pozícióban vannak.
Az IGS-ről számos esetben bebizonyosodott, hogy kapcsolatban áll szélsőséges csoportokkal, valamint a németországi Alkotmányvédelmi Hivatal – a belföldi titkosszolgálat – is különleges megfigyelés alatt tartja a szervezetet.
Az IGS embereinek döntéshozói pozícióját a német kereszténydemokraták (CDU) és a Zöldek is kifogásolták.
A Humboldt Egyetem megvédte a döntését, mondván nem neveztek ki olyan személyeket, akik az alkotmány alapján összeférhetetlenek lennének és akik ne tartanák tiszteletben a liberális demokrácia politikai vívmányait.
A liberális muszlimok inkább létrehoznák a saját intézetüket – közölte Ates az egyetem válaszára.