A spanyolok annyira megsértõdtek, hogy tovább vegzálják a katalánokat
2017.10.08. 08:28
Mariano Rajoy nem tartja elképzelhetetlennek, hogy az alkotmány adta lehetőségekkel élve Madrid felfüggeszti Katalónia autonómiáját.
A miniszterelnök a baloldali El País-nak adott interjújában arra a kérdésre, hogy alkalmazná-e Katalóniával szemben az alkotmány 155. cikkelyét, amivel lényegében felfüggesztené az autonómiáját, elmondta hogy nem zárja ki ennek a lehetőségét.
Idejekorán kell megtenni azt, ami a legfontosabb az adott pillanatban. Az lenne az ideális, ha nem kéne rendkívüli megoldásokhoz folyamodni, de ahhoz, hogy erre ne kerüljön sor, a dolgoknak meg kell változniuk"
– mondta Rajoy.
Az alkotmány fent említett cikkelye bármely autonóm közösség önrendelkezésének ideiglenes felfüggesztésére ad lehetőséget az államnak, lehetővé teszi, hogy rendkívüli helyzetben Madrid ellenőrzése alá vonja egy autonóm terület, adott esetben Katalónia irányítását, leváltsa a kormányát és helyi választásokat írjon ki.
A spanyol történelemben még sohasem alkalmazták ezt a cikkelyt. Amennyiben Madrid mégis élne vele, senki sem tudja milyen következményei lennének. A kormánynak egyelőre nincs meg a kellő politikai támogatottsága, hiszen a spanyol parlament pártjai közül csupán a Ciudadanos nevű liberális párt támogatja nyíltan ezt a lehetőséget.
Spanyolországnak nincs szüksége közvetítőkre a katalán függetlenségi népszavazás miatt kialakult válság rendezéséhez. Arra van szükségünk, hogy azok, akik megsértik a törvényt, és a törvény felé helyezik magukat, változtassanak a helyzetükön"
– mondta a kormányfő a vasárnap megjelent interjúban.
Mariano Rajoy szerint a Katalóniába vezényelt mintegy négyezer rendőr addig marad ott, amíg a helyzet nem tér vissza a normális kerékvágásba. Kifejtette, hogy nem akar előrehozott általános választást tartani a katalán helyzet miatt az országban.
Katalóniában a múlt vasárnap tartottak népszavazást arról, hogy elszakadjanak-e Spanyolországtól. A szavazók több mint kilencven százaléka voksolt a függetlenedés mellett. A választásra jogosult 5,3 millió állampolgár közül 2,28 millióan szavaztak a referendumon, ami 43 százalékos részvételi arányt jelent.
A spanyol rendőrök túlságosan durva fellépése miatt több százan sérültek meg.