A skótok ismét falnak rohannának
2017.03.28. 23:38
Bár pár éve a skótok beleszaladtak egy elbukott függetlenedési kísérletbe, úgy tűnik ismét megpróbálják. Nicola Sturgeon skót első miniszter ismét felhatalmazást kapott a skót parlamenttől, hogy megkezdje a függetlenedésről szóló népszavazás előkészületeit.
Ahogy az várható volt, Skócia ismét nekiindul a függetlenedésről szóló népszavazásnak. Mindezt teszik úgy, hogy Nagy-Britannia északi területe 2014 szeptemberében már voksolt arról, hogy külön úton folytassák a jövőben és váljanak ki. A három évvel ezelőtti népszavazás során a választók több mint 55 százaléka azon a véleményen volt, hogy Skócia továbbra is maradjon Nagy-Britannia része.
A skót parlament kedden 69:59 arányban döntött arról, hogy elfogadja Nicola Sturgeon indítványát, miszerint a skót első miniszter ismét elkezdje tervezni egy esetleges referendum részleteit. Sturgeon arra kért és kapott felhatalmazást, hogy engedélyt kérhessen a brit kormánytól a függetlenségi népszavazás előkészítésére és meghirdetésére.
Theresa May brit miniszterelnök már a keddi, skót parlamenti szavazást megelőzően leszögezte, hogy kizártnak tartja azt, hogy engedélyezzék az újabb skóciai függetlenségi népszavazást a brit EU-tagság megszűnésének feltételeiről szóló, hivatalosan szerdán kezdődő tárgyalássorozat lezárása előtt.
Nincs most itt az ideje az újabb referendumnak, mivel jelenleg minden energiát az Európai Unióval folytatandó tárgyalássorozatra kell összpontosítani. Ha ezzel egy időben a skóciai népszavazással is foglalkozni kellene, az rontaná az esélyeit egy olyan megállapodás elérésének az EU-val, amely Skócia számára is kedvező"
– fogalmazott a miniszterelnök.
Nicola Sturgeon amúgy azért kellene ismét népszavazást tartani, mivel Skóciát annak ellenére "rángatják ki" az unióból, hogy azt nem akarja. A Brexit-szavazáson a skótok 62 százaléka szavazott arra, hogy ne lépjenek ki a britek az Európai Unióból. A legújabb felmérések szerint azonban továbbra sincs meg a skót függetlenség többségi támogatottsága, hiszen a Panelbase közvélemény-kutató számításai szerint mindössze a választók 44 százaléka akarna most is az elszakadás mellett voksolni.